Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zgodzili się w środę na nieodpłatne przekazanie wartego ponad 33,8 mln zł obszaru górniczego Jastrzębie III do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak wcześniej informowała SRK, podpisanie aktu notarialnego w tej sprawie zaplanowano na 31 grudnia br.
Zgodnie z podjętą w środę uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW, do likwidacji w spółce restrukturyzacyjnej trafi zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci zakładu górniczego OG Jastrzębie III, będąca oznaczoną częścią należącej do JSW kopalni Jastrzębie-Bzie. Wcześniej przekazanie tego majątku do SRK zaakceptowała rada nadzorcza JSW.
Planowane zbycie OG Jastrzębie III (...) pozwoli na realokację składników majątkowych o charakterze nieprodukcyjnym, w związku z przewidywanym zaniechaniem wydobycia w obszarze górniczym Jastrzębie III, oraz na redukcję zatrudnienia, z wykorzystaniem środków budżetowych w postaci dotacji na urlopy górnicze i jednorazowe odprawy - czytamy w uzasadnieniu przyjętej w środę jednomyślnie uchwały.
Jak poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, podpisanie aktu notarialnego dotyczącego przekazania z JSW do SRK obszaru Jastrzębie III zaplanowano na najbliższy piątek 31 grudnia, zaś przekazanie majątku nastąpi dziesięć dni po podpisaniu aktu notarialnego.
Do SRK trafi m.in. prawie 37 hektarów gruntów z obiektami, 2,7 km wyrobisk dołowych oraz szyb zjazdowo-materiałowy głębokości 1060 metrów.
Wartość przekazywanego majątku - jak wynika z informacji JSW - określono na 33 mln 804,1 mln zł. Przedstawiciele SRK podkreślają jednak, iż z punktu widzenia tej firmy ważna jest nie tyle księgowa wartość przejmowanego majątku, co koszt przyszłej likwidacji - doprowadzenia terenu pokopalnianego do stanu, w jakim będzie go mógł przejąć lub kupić potencjalny inwestor.
- Zakres prac, ich czas, szacunkowy koszt będzie można określić dopiero po przejęciu i oszacowaniu stanu istniejącego - wyjaśnia rzecznik SRK Wojciech Jaros.
Spółka restrukturyzacyjna szacuje, że wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem trafi do niej łącznie do około 2,2-2,4 tys. pracowników, którzy będą mogli skorzystać z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.
Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji, w grupie osób przekazywanych wraz z obszarem Jastrzębie III do SRK będą zarówno dotychczasowi pracownicy JSW (917 osób), jak i osoby zatrudnione wcześniej w Polskiej Grupie Górniczej (ok. tysiąc osób), które za pośrednictwem JSW przejdą do SRK, by tam móc skorzystać z ustawowych osłon.
SRK przejmie pracowników tej spółki (JSW - PAP), niezależnie gdzie i do kiedy byli oni zatrudnieni poprzednio. SRK będzie się zajmowała tematem zgodnie z obowiązującymi przepisami - zapewnił rzecznik spółki restrukturyzacyjnej, zapytany o grupę pracowników PGG, trafiających do SRK za pośrednictwem JSW. Przypomniał, iż to nie spółka restrukturyzacyjna podejmuje decyzje, kto może odejść z innej firmy górniczej - decydują w tej sprawie zarządy tych spółek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To co się dzieję przechodzi ludzkie pojęcie. Rewiranci i kombinatorzy idą na urlop górniczy, a uczciwy pracownik może zapomnieć. Masakra jakaś, czy ktoś się weźmie za to !
Czy ktoś potrafi wyjaśnić na jakiej podstawie pracownicy z Węglokoks Kraj KWK Bobrek-Piekary przechodzą do JSW ? Kopalnia Bobrek nie jest likwidowana wręcz przeciwnie ma się bardzo dobrze. Można to ująć jednym słowem - przekręt zarówno ze strony Zarządu JSW i Węglokoksu Kraj. Czy ktoś poniesie za to konsekwencje ? Gdzie jest Minister odpowiedzialny za bałagan panujący w górnictwie ?
Granda , rzesza chcących odejść do SRK z JSW nie może a nie nie chce , bo nie ma miejsca dla nich , zajęli je związkowcy z PGG !
Prezesie JSW będziesz siedział.