W ostatnim dniu grudnia 2021 r. wygasa koncesja na eksploatację węgla kamiennego ze złoża Brzeziny. Do tego dnia teoretycznie możliwe byłoby wydobycie pod Piekarami Śląskimi. Faktycznie jednak Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary, stanowiąca oddział Węglokoks Kraj Sp. z o.o. w Bytomiu, zakończyła definitywnie fedrowanie w tym złożu pod miastem 31 stycznia 2020 r.
Tamtą datę przyjęło się potocznie uznawać za koniec górnictwa w mieście, gdyż na terenie Piekar Śląskich nie ma czynnych kamieniołomów czy innych odkrywkowych zakładów górniczych. W rzeczywistości jednak działa tu jeszcze kilka podmiotów górniczych.
Obok wspomnianej KWK Bobrek-Piekary, posiadającej jeszcze przez kilka dni ważną koncesję wydobywczą, osobnym podmiotem jest Kopalnia Węgla Kamiennego Piekary I w likwidacji, funkcjonująca jako oddział Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Prowadzi ona rekultywację terenu zlikwidowanego zakładu KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary rejon Brzeziny, a także terenu zdegradowanego przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Orzeł Biały w Piekarach Śląskich w rejonie ulic Wyszyńskiego i Solidarności.
Natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji w Dąbrowie Górniczej modernizuje system odwadniania tak zwanej Niecki Montometu. Jak nas poinformował Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, dąbrowski oddział SRK planuje także realizować rekultywację tzw. trójkąta piekarskiego w dzielnicy Brzozowice-Kamień.
W tej samej dzielnicy prace rekultywacyjne kontynuuje też KWK Bobrek-Piekary. Obejmują one teren określany jako C1.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zatwierdzony zielony syf nie pozwoli na Przedłużenie koncesji. Popatrzcie na koncesje: Złoczew, Dankowice, paruszowiec, imielin głęboki itd. wszystko anulowane. Lobby antypolskie działa.