Wchodząca w skład Grupy Węglokoks firma Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, zmieniła formę prawną ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. W ciągu najbliższego pół roku jej akcje ma nabyć Skarb Państwa - wynika z informacji Węglokoksu.
O finalizowanych przekształceniach, w wyniku których Węglokoks ma zbyć swoje aktywa wydobywcze na rzecz Skarbu Państwa, poinformował w środę prezes Grupy Tomasz Heryszek.
- Od wczoraj rejestracyjnie Węglokoks Kraj jest spółką akcyjną (...). W perspektywie najbliższych sześciu miesięcy będziemy z tych aktywów rezygnować - powiedział prezes w Łaziskach Górnych podczas spotkania sejmowej podkomisji stałej ds. transformacji regionów zagrożonych wykluczeniem w związku z wdrożeniem Zielonego Ładu oraz parlamentarnego zespołu ds. transformacji regionów górniczych w woj. śląskim.
Heryszek przypomniał, że Skarb Państwa ma przejąć od Węglokoksu nie tylko spółkę Węglokoks Kraj, ale także cały posiadany przez firmę 18,43-procentowy pakiet akcji Polskiej Grupy Górniczej. - Jesteśmy na etapie finalizacji zbycia tych akcji na rzecz Skarbu Państwa - powiedział prezes Węglokoksu.
Jak mówił Tomasz Heryszek, obecnie Grupa Węglokoks jest w przededniu przedstawienia nowej strategii, w której skupi się m.in. na kapitałochłonnych inwestycjach w segmencie hutniczym: Hucie Łabędy oraz spółkach Huta Pokój Profile, Huta Pokój Konstrukcje i Walcownia Blach Grubych Batory.
Węglokoks chce też zaangażować się w budowę instalacji termicznego przerobu odpadów w Rudzie Śląskiej oraz instalacji do przygotowania tzw. pre-RDF, czyli paliwa alternatywnego z odpadów. Alternatywą dla tych działań mogą być akwizycje w segmencie ciepła systemowego.
Ponadto rozważane są przejęcia spółek z sektora wysokich technologii. Grupa Węglokoks planuje też rozwój kompetencji w obszarze handlu: obrót krajowy i trading surowców i towarów, chcąc odtworzyć kompetencje spółki handlowej o zasięgu międzynarodowym. W swojej historii Węglokoks wyeksportował ok. 1,5 mld ton polskiego węgla.
Prezes Węglokoksu poinformował, iż Grupa zamknie kończący się 2021 rok przychodami rzędu 3,5 mld zł oraz wynikiem EBITDA na poziomie blisko 300 mln zł. W skład Grupy Węglokoks wchodzą 23 spółki z obszaru górnictwa, hutnictwa, energetyki czy logistyki
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.