Nieczynne kopalnie odkrywkowe pobudzają zainteresowanie ludzi. Szczególnie, gdy są objęte ochroną w formie rezerwatu przyrody. Niekontrolowany napływ ludzi do tych miejsc powodować może nie tylko szkody, lecz także zaśmiecenie. Z takim problemem boryka się od lat rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach, obejmujący niewielką część dawnego kamieniołomu wapienia. Jak zatem zareagować? Grodzić rezerwat wysokim płotem, czy może udostępnić go, tworząc wytyczoną ścieżkę spacerową? W Kielcach skłaniają się ku tej drugiej opcji.
- Zgodnie z ekspertyzą geologiczną rezerwatu przyrody Kadzielnia opracowaną na zlecenie RDOŚ zakłada się budowę ścieżki wraz punktem widokowym. Na pewno nie będzie to ścieżka asfaltowa, prędzej gruntowa, ale specyfikacja techniczne będzie doprecyzowana dopiero na etapie opracowania dokumentacji koncepcyjnej - informuje Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce, będącej gospodarzem terenu.
Na razie nie znamy więcej szczegółów co do planowanej ścieżki, np. tego, czy będzie ona traktem ze sztucznymi ułatwieniami typu drabinki, poręcze, klamry i łańcuchy.
Kadzielnia (295 m n.p.m.) to wzgórze położone na południe od śródmieścia Kielc. W 2022 r. przypadać będzie sześćdziesiąta rocznica zakończenie eksploatacji górniczej oraz ustanowienia rezerwatu przyrody.Ochroną rezerwatową objęto jednak tylko drobny skrawek dawnej kopalni, czyli ponad pół hektara Skałki Geologów. To najwyższa część wzgórza Kadzielnia. W części rezerwatowej nie wyznaczono wcześniej szlaku turystycznego. Spacerować można po licznych alejkach w pozostałej części nieczynnego kamieniołomu.
Mimo tego zdarzało się, że amatorzy wspinaczki i penetracji jaskiń bez uzyskania formalnej zgody penetrowali jaskini w Skałce Geologów. Wobec tego zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nr 14/2019 z 11 maja 2019 r. ustanawiające plan zadań ochronnych na pięć lat dla rezerwatu przyrody Kadzielnia przewidziało m.in. usuwanie napisów z powierzchni skalnych oraz czyszczenie jaskiń ze śmieci.
Utworzenie planowanej ścieżki dałoby okazję do legalnego i bezpiecznego wejścia na Skałkę Geologów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.