Jak już informowaliśmy, w ub. tygodniu w Brukseli odbyły się rozmowy wiceministra aktywów, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotra Pyzika z dyrektorem generalnym unijnej Dyrekcji ds. Konkurencyjności Olivierem Geursentem. Politycy omówili działania związane z transformacją sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
- W negocjacjach, nad którymi kierowanie przejąłem, poruszyliśmy wiele kwestii dotyczących prenotyfikacji umowy społecznej i otrzymaliśmy zgodę na złożenie dokumentów prenotyfikacyjnych – powiedział dziennikarzowi netTG.pl Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.
- W związku z tym wszystkie podległe mi zespoły robocze rozpoczęły intensywne działania. W poniedziałek, 6 grudnia, będę rozmawiał z panem wicepremierem Jackiem Sasinem i będą podjęte decyzje – dodał wiceminister.
Prenotyfikacja umowy jest warunkiem rozpoczęcia stopniowej likwidacji kopalń węgla kamiennego w województwie śląskim. Proces ten ma się zakończyć w 2049 r. Kluczowym elementem zawartej w maju umowy społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń oraz stworzenie dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem węgla kamiennego oraz dla gmin górniczych.
- Mamy z pewnością szanse wpłynąć na pewne procesy, ale zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Zostaliśmy w Brukseli bardzo ciepło przyjęci. W trakcie rozmów poruszyłem wszystkie istotne kwestie. Przedstawiłem problem dekarbonizacji. W swych konsekwencjach przyczyni się ona z pewnością do transformacji cywilizacyjnej Śląska, co przyniesie określone konsekwencje. To też są działania, które wraz z panem wicepremierem Jackiem Sasinem uruchamiamy. Bardzo ważne, aby nasza gospodarka była konkurencyjna w przestrzeni europejskiej i światowej. Jest też kwestia zmian klimatycznych. Dla mnie bardzo ważnym czynnikiem jest transformacja społeczna. Chodzi o to, żeby w przestrzeni społecznej proces dekarbonizacji został dobrze przygotowany i przeprowadzony dla dobra mieszkańców, zwłaszcza Górnego Śląska i nie tylko. Musimy mieć na uwadze tysiące osób zatrudnionych wokół górnictwa. Szczególnie ważną sprawą jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, ceny energii, aby nie doszło do ubóstwa energetycznego. Szczegóły przedstawię w środę na spotkaniu z sygnotariuszami tych porozumień – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych.
Komisja Europejska zapowiedziała, że niezwłocznie po otrzymaniu wniosku przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Śmiercionośna Unia Europejsata, Polski rząd jest zdradziecki!
W maju spółka wysyła esemesy do wszystkich pracowników o urlopach górniczych że mogą składać podanie jak się kwalifikują do przejścia do SRK i co? Jest Grudzień i z kopalni Szczygłowice z tego co wiem przechodzi 6 osób na urlopy 7 na odprawy pieniężne .Będąc u pani z działu zatrudnienia dlaczego do mnie nikt nie zadzwonił powiedziała że jak by się dyrektor zgodził puścić wszystkich to by 80%administracji odeszło to ja się pytam i mam nadzieję że ktoś to przeczyta i się tym zajmie czy te urlopy to są górnicze czy administracyjne!!!!!!!!!!!! Totalne oszustwo dyskryminacja i Tyle w temacie!!!!!
2 grudnia Minister mówił że KE czeka na wniosek notyfikacyjny a dzisiaj piszecie o wniosku prenotyfikacyjnym. Co jest cofamy się, piszecie co chcecie, albo minister zmienił zdanie. Jaka jest ostateczna wersja.
No tak po Barbórce, akcja na Bielszowicach zakończona to można półgąbkiem powiedzieć prawdę! TAK! To jest koniec górnictwa!