W połowie grudnia zamknięta zostanie Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie. To zachowany zespół wyrobisk szkoleniowych przy sztolni Lech na terenie dawnego Pola Piast KWK Nowa Ruda. Turystyczna trasa ponownie ma być udostępniona zwiedzającym po jedenastu dniach przerwy.
Zaplanowana na dni od 15 do 25 grudnia przerwa w udostępnianiu zabytkowych wyrobisk jest już kolejną w tym roku. Poprzednio kopalnia była nieczynna 22 marca, od 12 do 15 kwietnia oraz z powodu konserwacji górniczej kolejki wąskotorowej 21 września. Nie było za to żadnych przerw związanych z pandemią.
Kończący się 2021 rok przyniósł trochę zmian w Dawnej Kopalni. Urządzone zostały nowe pomieszczenia w dawnym budynku biurowym kopalni. Zwiedzający mogą teraz obejrzeć lampownię i aparatownię. W maju przeprowadzono renowację rzeźby górnika, stojącej na trawniku przed budynkiem kopalni.
Dzięki hojności darczyńców przybyło eksponatów. W styczniu Zbigniew Radgowski przekazał kopalni stare dokumenty, protokoły oraz albumy. Pod koniec marca Alicja Iwaszkiewicz - wdowa po dyrektorze jednego z przedsiębiorstw geologicznych, przekazała na rzecz kopalni mundur swojego męża. Pani Alicja później przekazała także na rzecz kopalni kufle z karczm piwnych.
W sierpniu kopalniane zbiory wzbogacił pochodzący z 1807 r. kamień graniczny kopalni węgla kamiennego Wacław. Miejsce jego położenia wskazał Wiesław Krzosek, mieszkaniec Nowej Rudy. Niedługo potem na ekspozycję trafiła Kronika Nowej Rudy z 1937 r., której autorem jest Josepha Wittig. W zbiorach znalazły się także całkiem współczesne pamiątki, jak choćby medal i przypinka z okazji 75 lat istnienia klubu sportowego Piast Nowa Ruda.
Ważne wydarzenie miało miejsce 23 czerwca 2021 r., kiedy to odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęconej pamięci inż. Czesława Lisa - twórca Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, jak zapisano na tablicy. Czesław Lis (1936-2008) był inicjatorem zachowania części wyrobisk Pola Piast i utworzenia w nich podziemnej trasy turystycznej.
Dawną Kopalnię w Nowej Rudzie odwiedzili w tym roku nie tylko polscy turyści, lecz i zagraniczni. Wśród nich 16 sierpnia był Jeffrey Davy wraz z rodziną, praprawnuk sir Humphry Davy’ego - konstruktora bezpiecznej lampy górniczej, używanej w kopalniach do wykrywania metanu. Lampa ta stosowana była także w noworudzkiej kopalni.
W jedną z październikowych sobót do kopalni zawitało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Powodem było szkolenie psów.
Parokrotnie Dawną Kopalnię odwiedziła w 202 r. ekpia TVP Wrocław. W czerwcu powodem odwiedzin była paląca się hałda pokopalniana, przez którą przebiega szlak trudu górniczego stworzony przez koło PTTK Nowa Ruda. Natomiast na początku września powodem przyjazdu ekipy telewizyjnej było utworzenie po wakacjach bezpłatnej komunikacji miejskiej w Nowej Rudzie, łączącej od poniedziałku do piątku Węglową Wolę w Słupcu z rejonem ul. Świdnickiej w Drogosławiu. Jeden z przystanków usytuowano przy ul. Obozowej, a więc obok Dawnej Kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.