Nasza konsultacja odbędzie się między godz. 12 a 14 pod numerem telefonu: 32 34 90 626. Ekspert z ZUS będzie wyjaśniał wszelkie wątpliwości związane z emeryturami górniczymi. Najczęściej pojawiające się pytania, które padną w trakcie konsultacji opublikujemy wraz z odpowiedziami na łamach Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl. Należy pamiętać o przygotowaniu dokumentów związanych z zatrudnieniem. Ekspert może o nie zapytać.
Warto więc wiedzieć, że ustalenie prawa do emerytury górniczej następuje na podstawie wniosku ubezpieczonego lub jego pełnomocnika zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu.
Wniosek może być zgłoszony u płatnika składek, ale również bezpośrednio w organie rentowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, a poza tym także: za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, a w przypadku osób zamieszkałych za granicą – za pośrednictwem urzędu konsularnego, w formie elektronicznej za pomocą internetu przez elektroniczną skrzynkę podawczą zakładu.
Ważne!
W przypadku wniosku w formie elektronicznej dokument ten musi być podpisany za pomocą e-podpisu weryfikowanego przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Wniosek powinien zawierać: imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres miejsca zamieszkania, miejsca pobytu i adres do korespondencji (jeżeli są inne niż adres miejsca zamieszkania), numer PESEL, a w razie jego braku – serię i numer dowodu osobistego albo paszportu, wskazanie świadczenia,
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.