Przypominamy, że w najbliższy czwartek, 2 grudnia br., miedzy godz. 12 a 14 ekspert z ZUS w trakcie dyżuru telefonicznego będzie wyjaśniał wszelkie wątpliwości związane z emeryturami górniczymi. Poruszonych zostanie wiele aspektów związanych z tym świadczeniem, m.in. procedura ustalania prawa do górniczej emerytury.
Warto zatem wiedzieć, że przy ustalaniu prawa do niej pracownikom zatrudnionym pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego zalicza się w wymiarze półtorakrotnym następujące okresy pracy na obszarze państwa polskiego: w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych; w drużynach ratowniczych.
Okresy pracy w drużynach ratowniczych zalicza się w wymiarze półtorakrotnym również tym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, którzy pracują przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu pod ziemią, w kopalniach siarki lub w kopalniach węgla brunatnego.
Pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, w wymiarze półtorakrotnym podlegają zaliczeniu okresy pracy w charakterze czynnych ratowników zatrudnionym na stanowiskach: kierownik robót górniczych, kierownik robót pomocniczych, główny mechanik, główny elektryk; kierownik wentylacji, odmetanowania, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw tąpań; nadsztygar i sztygar objazdowy: górniczy, mechaniczny, elektryczny, energetyczny, automatyki, hydrauliki, łączności, wentylacji, odmetanowania, strzałowy, szybowy, likwidacji, podsadzki, przewozu dołowego, profilaktyki pożarowej, wierceń, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem; sztygar oddziałowy, sztygar zmianowy, nadgórnik i dozorca oddziału: wydobywczego, robót przygotowawczych, odwodnieniowych, przewozu dołowego, podsadzki, urządzeń maszynowych, urządzeń elektrycznych, automatyki, hydrauliki, łączności, urządzeń wydobywczych, urządzeń wyciągowych i szybowych, pyłowego, likwidacji, wentylacji, odmetanowania, wierceń, szybowego, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem; technik strzałowy i pożarowy; instruktor strzałowy.
Pozostałym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń w wymiarze półtorakrotnym podlegają zaliczeniu okresy pracy w charakterze czynnych ratowników, jeżeli przepracowali w danym miesiącu co najmniej połowę dniówek roboczych pod ziemią lub na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki – przy czym zjazd traktuje się jak dniówkę roboczą.
Najczęściej pojawiające się pytania związane m.in. z okresami pracy górniczej zaliczanymi w wymiarze półtorakrotnym, które padną w trakcie konsultacji, opublikujemy wraz z odpowiedziami na łamach Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl. Do konsultacji warto się dobrze przygotować. Pora przejrzeć swoje dokumenty i zgromadzić dane, o które z pewnością zapyta ekspert. Numer telefonu, pod którym będzie dyżurował podamy w czwartkowym numerze TG, a także na portalu nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nabyłem właśnie prawa emerytalne, lepiej złożyć teraz papiery czy popracować jeszcze z pół roku na dole i wtedy złożyć papiery na nowych zasadach dziękuję
Witam mam 11 lat dołowych 3200 dniówek i50 lat kiedy mogę przejść na emeryturę
Dzień dobry, Mam przepracowanych 13,5 roku w pełnym wymiarze pod ziemią. 785 dniówek 1,8 i 4 lata do 50lat i jestem zatrudniony w likwidowanej kopalni. Czy w związku z tym mogę przejść na urlop górniczy? Jeżeli nie to ile muszę jeszcze pracować na dole?
Witam czy w wieku 50 lat mogę przejsc na emeryturę górniczą.Aktualnie mam 13,5 lat przepracowane na dole i na dzien dzisiejszy 3200 szycht emerytalnych.
Zasadnicza służba wojskowa odbyta podczas zatrudnienia na kopalni węgla kamiennego jest zaliczana ?