- Drugim dnem CBAM jest pomysł automatycznego wycofania bezpłatnych uprawnień do emisji. One nam się po prostu należą – powiedziała podczas V edycji Konferencji Programowej Śląski Ład minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W poniedziałek (29 listopada) w Katowicach rozpoczęła się V edycja Konferencji Programowej Śląski Ład. Tematem przewodnim był mechanizm CBAM, nazywany granicznym podatkiem węglowym. Nowy mechanizm ma zostać wprowadzony w 2023 roku, a największe obawy budzą plany, aby wraz z wprowadzeniem CBAM zlikwidowane zostały bezpłatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.
- Wydaje się, że CBAM to jeden pojedynczy dokument, jedno rozwiązanie i jeden jakiś nowy, z pozoru pozytywny podatek. Nie możemy patrzeć na to rozwiązanie wyłącznie z perspektywy pojedynczego narzędzia, ale z perspektywy całego ETS i Fit for 55 z pełną świadomością, że jest to jedno kompleksowe rozwiązanie – powiedziała podczas konferencji minister Moskwa.
- Drugim dnem CBAM jest pomysł automatycznego wycofania bezpłatnych uprawnień do emisji. One nam się po prostu należą. Nie możemy się w tak prosty sposób zgodzić, żeby coś, co na dzisiaj nie jest gotowe i nie jest wypracowane w szczegółach zastąpiło to istniejące już rozwiązanie. Jednocześnie musimy mieć pełną świadomość, że CBAM jest elementem całego ETS-u, czyli całego tego systemu handlu, który funkcjonuje od lat w Unii Europejskiej – dodała Moskwa.
Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że już dziś cały system ETS budzi sporo wątpliwości.
- Na dzień dzisiejszy sam handel, sam system ETS stał się pewnym rodzajem waluty, która funkcjonuje w sposób kompletnie niekontrolowany w UE. Instytucje finansowe zwiększyły swój udział w ciągu roku z 21 do 27 proc., co pokazuje, że instytucje europejskie nie mają dostatecznej kontroli nad tym system. My jako Polska złożyliśmy wniosek z prośbą o sprawdzenie tego rynku potencjalnych spekulacji i sprawdzenie ewentualnych mechanizmów kontroli, które albo są niewystarczające albo ich nie ma. Jeżeli ten system dalej będzie się w ten sposób rozwijał to nasze firmy będą uzależnione od kupowania uprawnień po cenach nieakceptowalnych od nieznanych nam podmiotów – podkreśliła minister Moskwa.
- CBAM może być okazją do dobrej dyskusji nad całym systemem uprawnień, nad naszą rolą w tym systemie uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie, tak samo jak i w całym systemie Fit for 55. Ambicją i zadaniem naszego ministerstwa jest, aby cały ten dialog prowadzić w sposób odpowiedzialny, w sposób wnikający w głębokie szczegóły, żeby każde rozwiązanie było sparametryzowane w czasie, ale też i w dobrych instrumentach finansowych, które we wprowadzaniu nowych ambicji zawsze powinny towarzyszyć – zakończyła minister klimatu i środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.