Przedstawiciele prawie 30 instytucji powołali w czwartek na terenie kopalni Jaźwica (gm. Chęciny) Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich. Grupa stworzona z inicjatywy ŚKSM planuje ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zastąpienie ich zeroemisyjnym wodorem.
W 2030 roku produkcja wodoru w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych ma osiągnąć poziom 50 tys. ton. Zielone paliwo ma być wykorzystywane nie tylko do pracy kopalni, ale także zasilania transportu publicznego m.in. w Kielcach.
Jak poinformował prezes ŚKSM Szczepan Ruman, celem klastra jest stworzenie otwartego forum współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim.
Zaznaczył, że projekt będzie podzielony na trzy fazy. W pierwszym etapie do 2023 roku ŚKSM planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 3MW oraz elektrolizera o mocy 1MW, mającego wytwarzać wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej. Dzięki temu roczna emisja CO2 ma się zmniejszyć o 1,6 tys. ton. Do 2025 roku powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW i kolejne elektrolizery o mocy 25MW. Redukcja CO2 ma wynieść 40 tys. ton.
Do 2030 roku ŚKSM razem z partnerami planuje stworzenie zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu pracującego w kopalniach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 tys. ton rocznie.
- Docelowo chcemy przejść całkowicie na zielony wodór po to, aby osiągnąć cel, jakim będą zeroemisyjne kopalnie. Szacujemy, że obecnie w maszynach górniczych i transporcie kruszyw na terenie województwa świętokrzyskiego spalane jest około 150 mln litrów oleju napędowego rocznie. 50 tys. ton zielonego wodoru jest w stanie zastąpić obecnie wykorzystywany olej napędowy - zaznaczył Ruman.
Dodatkowo produkowany zielony wodór będzie można wykorzystać do zasilania transportu publicznego m.in. na terenie Kielc. Wśród sygnatariuszy porozumienia byli przedstawiciele stolicy województwa świętokrzyskiego.
Jeżeli chcemy mówić o transporcie zeroemisyjnym, to do wyboru mamy albo autobusy elektryczne, albo wodorowe. Możliwość zapewnienia dostępu do wodoru na miejscu z pewnością tę perspektywę czyni bardziej realną - powiedziała Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.
Deklarację o powołaniu klastra oprócz przedstawicieli władz samorządowych podpisali również prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (właściciel ŚKSM) oraz przedstawiciele polskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, w tym: Columbus Energy, SBB Energy, AIUT, Bisek Asfalt i Inwex, a także przedstawiciele świata nauki: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej oraz Instytutu Energetyki i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
- Wierzę, że rozwój innowacji i nowoczesnych technologii związanych z inwestycjami w zielony wodór będzie silnym impulsem rozwoju gospodarczego dla całego województwa w nadchodzących latach - powiedział podczas inauguracji klastra poseł Krzysztof Lipiec, członek Rady Doradców Politycznych Premiera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.