Kolorz: Wszystko ma nabrać tempa i przyspieszenia. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście tak będzie?

fot: Maciej Dorosiński

- Dzisiejsze spotkanie było istotne i ostre, bo dosyć dosadnie wyartykułowaliśmy, co w umowie społecznej jest realizowane, a co nie - mówił Dominik Kolorz

fot: Maciej Dorosiński

- Myślę, że 2 grudnia dowiemy się, czy Komisja Europejska zakończyła proces prenotyfikacji. Nawet jeśli on się zakończy to i tak istnieje ryzyko notyfikacyjne - bo jest tam wiele elementów, jak chociażby zaskarżenia indywidualne tego procesu - ale na tej bazie będzie można uruchomić proces pomocy publicznej – powiedział po zakończeniu rozmów z delegacją rządową Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W spotkaniu, które odbyło w środę (24 listopada), stronę rządową reprezentowali m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz nowo mianowany wiceminister aktywów państwowych, który ma być odpowiedzialny za górnictwo, Piotr Pyzik. Przedstawiciele strony rządowej podczas rozmów przedstawili stan negocjacji z Komisją Europejską.

Jak podkreślił Dominik Kolorz wg informacji przekazanej stronie rządowej kluczowa ma być data 2 grudnia.

- Padła deklaracja ze strony rządu, że 2 grudnia podczas rozmów z Unią Europejską może zakończyć się proces prenotyfikacji. Na bazie zakończenia tego procesu prenotyfikacyjnego może powstać ustawa o pomocy publicznej dla górnictwa – wskazał Kolorz.

- Dzisiejsze spotkanie było istotne i ostre, bo dosyć dosadnie wyartykułowaliśmy, co w umowie społecznej jest realizowane, a co nie. W naszej ocenie wiele z tych elementów nie jest realizowanych. Padły tutaj znów deklaracje, że to wszystko będzie szybko naprawione. Na dzisiaj mamy jedno przemyślenie – jesteśmy w niedoczasie, jeśli chodzi o proces notyfikacyjny, jeśli chodzi o proces ustawy o transformacji i jeśli chodzi o kwestie związane z inwestycjami niskoemisyjnymi. To wszystko ma nabrać tempa i przyspieszenia. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście tak będzie i czy za miesiąc albo półtora nie okaże się, że jesteśmy w tym samym miejscu. – dodał związkowiec.

Na pytanie, jaka będzie przyszłość kopalń, jeśli Komisja Europejska nie zgodzi się na dotowanie górnictwa, Kolorz odpowiedział, że przedstawiciele rządu poinformowali, że „jest wariant awaryjny”.

- Dostaliśmy odpowiedź, że jest on opracowywany, ale tylko tyle – powiedział Kolorz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.