Już 2 grudnia br. miedzy godz. 12 a 14 ekspert z ZUS w trakcie dyżuru telefonicznego będzie wyjaśniał wszelkie wątpliwości związane z emeryturami górniczymi, w tym ustalania prawa do górniczej emerytury przysługującej ze względu na wiek.
Warto zatem przypomnieć, że w takim przypadku zalicza się również okresy ubezpieczenia, które ustawa emerytalna określa, jako równorzędne z pracą górniczą. Zostały one wymienione w art. 50c ust. 2 ustawy emerytalnej.
Zatem za pracę równorzędną z pracą górniczą uważa się: zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w urzędach górniczych, jeżeli zatrudnienie jest związane z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach określonych w ustawie.
Lecz pod warunkiem uprzedniego przepracowania w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach określonych w ustawie co najmniej 10 lat pod ziemią, na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego, a także w kopalniach otworowych siarki, albo na stanowiskach dozoru lub kierownictwa ruchu; zatrudnienie przy innych pracach, nie dłuższe niż 5 lat, do których pracownicy wykonujący prace określone w ustawie przeszli w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego, przedsiębiorstwa lub innego podmiotu, o którym mowa w ustawie.
W myśl ustawy emerytalnej za pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa uznaje się osoby, które posiadają tytuł inżyniera lub technika i są zatrudnione zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w zakresie górnictwa. Zatrudnienie przy innych pracach nie dłuższe niż 5 lat, do których pracownicy przeszli w związku z likwidacją np. kopalni, dotyczy różnych prac, nawet jeżeli nie są związane z pracą górniczą i nie jest konieczne, aby były wykonywane przez cały okres 5 lat tylko w jednym podmiocie.
Oto typowy przykład:
Pracownik, który ukończył 50 lat, do wniosku o emeryturę górniczą dołączył świadectwa pracy potwierdzające zatrudnienie: 4 lata jako górnik na odkrywce w kopalni węgla brunatnego oraz 16 lat jako górnik, nadgórnik, sztygar zmianowy, a następnie nadsztygar górniczy pod ziemią w kopalni węgla kamiennego, która została zlikwidowana.
Dodatkowo dołączył wykaz dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym, w sumie 8 miesięcy. Przedłożył również świadectwo pracy z zakładu niegórniczego, potwierdzające trzyletni okres zatrudnienia po ustaniu zatrudnienia w kopalni, w którym zatrudnienie również ustało na skutek likwidacji zakładu oraz aktualne zaświadczenie pracy potwierdzające zatrudnienie od 9 lat u prywatnego pracodawcy na stanowisku niegórniczym.
Pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury górniczej ze względu na wiek, ponieważ ukończył 50 lat i posiada co najmniej 15 lat pracy górniczej liczonej pojedynczo. Ponadto udowodnił co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą, bowiem można uwzględnić okres pracy poza górnictwem w wymiarze do 5 lat – jako okres pracy równorzędnej z pracą górniczą oraz okres pracy górniczej liczonej w wymiarze półtorakrotnym - w wymiarze 4 miesięcy. Łącznie 4 lata + 16 lat + 4 miesiące (1/2 z 8 miesięcy) + 5 lat = 25 lat i 4 miesiące.
Najczęściej pojawiające się pytania, które padną w trakcie konsultacji opublikujemy wraz z odpowiedziami na łamach Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl. Do tej konsultacji warto się zawczasu dobrze przygotować. Pora więc przejrzeć swoje dokumenty i zgromadzić dane, o które z pewnością zapyta ekspert. Numer telefonu, pod którym będzie dyżurował podamy w czwartkowym (2 grudnia) numerze TG, a także na portalu nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wypracowałem 300% średniej krajowej a od 2000r otrzymuje emeryturę 250%dlaczego.
Kto te przepisy wymyśla . Normalnie to jest tragedia . Nie szło by prościej tego zrobić ?
Dlatego gdyż zamknięta została mu kopalnia to ze względu na wiek zaliczają mu 5 lat innej pracy na poczet pracy górniczej np. na oplu w Gliwicach
Skąd doliczono mu 5 lat w powyższym równaniu bo nie rozumiem? 4 lata odkrywka ok. 16 lat węgiel kamienny ok. 4 miesiące szychty 1,8 ok. ale skąd te 5 lat na końcu?