Geonatura Kielce podsumowała sezon w Jaskiniach na Kadzielni. Podziemną trasę turystyczną w zboczach dawnego kamieniołomu wapienia w 2021 r. odwiedziło 15 600 osób.
To wyraźnie większy wynik w porównaniu do 2020 r., w którym kieleckie jaskinie obejrzało 10 557 osób, jednak zauważalnie mniej, niż w 2019 r., kiedy to odnotowano 24 301 osób odwiedzających.
Kieleckie jaskinie udostępniane są zwiedzającym sezonowo. W tym roku czynne były od początku kwietnia do końca października, a więc dłużej niż rok wcześniej, kiedy udostępniono je w czerwcu, a zamknięto pod koniec października. Wówczas wiązało się to z ograniczeniami wprowadzonymi w związku ze stanem epidemii w Polsce. W tym roku nie było żadnych tego rodzaju przerw.
Udostępnione kilka lat temu do zwiedzania Jaskinie na Kadzielni wymagają obserwacji stanu technicznego ze względu na to, że znajdują się w górotworze, którego stabilność mogły w przeszłości naruszyć strzelania wykonywane w kamieniołomie. Okazuje się jednak, że w mijającym roku nie zaobserwowano takich niekorzystnych zjawisk, jak powiększanie się szczelin, czy odspajanie brył skalnych.
- Nie zostały one zarejestrowane. Stabilność górotworu wydaje się być na poziomie zadowalającym - potwierdza Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji Geonatury Kielce, sprawującej opiekę nad jaskiniami.
Jaskinie na Kadzielni udostępnione zostały po raz pierwszy zwiedzającym 3 listopada 2010 r. Trasę zabezpieczył Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC z Minkowa w Małopolsce. Ściana kamieniołomu, w której znajduje się ciąg trzech połączonych jaskiń, do 1962 r. była częścią czynnego zakładu górniczego. W jednej z jaskiń funkcjonował w czasie istnienia kopalni skład materiałów wybuchowych.
Położone w centrum Kielc Jaskinie na Kadzielni są jednym w kilku przykładów interesujących jaskiń, odkrytych w trakcie chałupniczej bądź przemysłowej eksploatacji górniczej. W podobny sposób odkryte zostały Jaskinia Raj w Chęcinach i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.