Kolejne dwa odwierty na złożu Aerfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
Jak wskazano w komunikacie, oddanie do użytku dwóch otworów na złożu Aerfugl to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża. Nowe odwierty pozwolą partnerom koncesyjnym na wydobycie ok. 1,6 mld dodatkowych metrów sześc. gazu ziemnego w ciągu roku. Tym samym całkowita produkcja ze złoża sięgnie ok. 4,8 mld m sześc. gazu rocznie - podano.
Paweł Majewski, prezes PGNiG SA - spółki, która jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway - wskazał, że złoże Aerfugl, wraz z pozostałymi złożami na obszarze produkcyjnym Skarv, to jedno z najcenniejszych aktywów GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
- Dzięki uruchomieniu wszystkich odwiertów produkcja ze złoża przypadająca na norweską spółkę PGNiG wzrośnie o 0,22 mld m sześc., do ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Majewski. Podkreślił, że własne zasoby gazu są najpewniejszą gwarancją dostępu do tego surowca.
Spółka podała, że odwierty na złożu Aerfugl są podłączone do pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv, która obsługuje też inne złoża na obszarze wydobywczym Skarv.
PGNiG Upstream Norway ma 11,9 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Aerfugl oraz 15 proc. w koncesji. Operatorem jest Aker BP (23,8 proc. udziałów) a pozostałymi partnerami Equinor Energy (36,2 proc.) i Wintershall DEA (28,1 proc.). PGNiG Upstream Norway ma też 15 proc. w złożu Arfugl Nord, z którego wydobycie jest wliczane do produkcji Arfugl - podano.
Przypomniano, że Aerfugl to złoże gazowo-kondensatowe, którego pierwotne zasoby wydobywalne oszacowano na ok. 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Dodano, że do wydobycia pozostało ok. 210 mln boe.
Jak poinformowano, złoże Aerfugl jest jednym z 14 produkujących złóż, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway. Spółka jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji może wzrosnąć do ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m sześc. prognozowanych na ten rok. Oprócz akwizycji będzie to efektem uruchomienia eksploatacji z nowych złóż oraz dodatkowych odwiertów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.