Poniedziałek na nowojorskich giełdach przyniósł mocne spadki indeksów na czele z Nasdaq, który zniżkował ponad 2 proc.. Najmocniej na wartości traciły spółki technologiczne z powodu globalnej awarii Facebooka i wzrostu rentowności obligacji skarbowych.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,94 proc. do 34 002,92 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,30 proc. do 4300,46 pkt. Natomiast Nasdaq Composite stracił 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 255,49 pkt.
Nerwowość związana z polityką monetarną, zakłócenia w łańcuchach dostaw, możliwość wprowadzenia wyższych podatków i wzrost inflacji trzymały w ryzach entuzjazm rynku. Co ciekawe, ostatnio obawy inwestorów dotyczące Covid-19 i jego wariantów wydają się odgrywać mniejszą codzienną rolę na rynkach niż w okresie letnim - powiedział John Stoltzfus, główny strateg inwestycyjny Oppenheimer Asset Management.
Rynki w tym tygodniu prawdopodobnie będą szukać wskazówek dotyczących siły amerykańskiej gospodarki w piątkowym raporcie o zatrudnieniu w USA za wrzesień - dodał.
W poniedziałek nastąpiła poważna awaria Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i Messengera, którą odczuły miliony użytkowników tych serwisów na całym świecie - podaje AFP, powołując się na specjalistyczny portal Down Detector. Portal zaobserwował awarię między innymi w gęsto zaludnionych miastach jak Waszyngton i Paryż.
Zarząd Facebooka poinformował wkrótce potem na Twitterze, iż niektórzy użytkownicy serwisów społecznościowych, produktów i aplikacji firmy mają trudności z dostępem do nich.
Na razie nie ma informacji o tym, co może być przyczyną awarii. Według agencji EFE trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w USA, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i innych krajach.
Gigant mediów społecznościowych Facebook tracił już przed awarią, po tym, jak został oskarżony o zdradę demokracji przez sygnalistkę, która ujawniła dokumenty sugerujące, że dyrektorzy giganta byli świadomi negatywnego wpływu jego platform na niektórych młodych użytkowników.
Akcje dużych firm technologicznych spadały też z powodu rosnących rentowności amerykańskich obligacji. Zniżkowały m.in. Apple, Nvidia, Amazon i Microsoft. Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb do 1,51 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zwyżkowała 4 pb do 2,08 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 122 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 147 pb.W zeszłym tygodniu rentowności amerykańskich obligacji wzrosły do najwyższego poziomu od czerwca i wyniosły 1,56 proc.
Exxon Mobil i Chevron rosły po 1 proc. wobec zwyżek cen ropy. Ropa WTI jest najdroższa od siedmiu lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.