Choć spadki trzech największych krajowych indeksów nie przekraczały 0,3 proc. to WIG20 na koniec dnia był jednym z najsłabszych w Europie. Na GPW wzrosty sektora bankowego nieco osłabły na koniec dnia, przez co w gronie największych spółek przeważyła podaż akcji spółek odzieżowych.
To trzecia spadkowa sesja na WIG20, ale druga kiedy jesteśmy zauważalnie słabsi od otoczenia w Europie - piątek także zamykaliśmy na dole tabeli. Jeszcze rano wydawało się, że to może być sesja odbicia, ale końcówka sesji w Azji była słabsza, a po zauważalnie wyższym otwarciu w Europie widoczne było schodzenie coraz niżej. Wejście do gry Amerykanów nie pokazało zmiany w tym trendzie - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.
Na rynkach widać niepewność o to co będzie dalej. Jesteśmy cały czas w układzie podwyższonej inflacji, Fed zapowiada tapering i inne banki centralne też mogłyby skłonić się do zacieśniania swojej polityki. Temat Evergrande został zepchnięty na dalszy plan, ale nadal wisi nad rynkiem - dodał.
Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 stracił 0,29 proc. do 2.292,47 pkt., WIG zniżkował o 0,19 proc. do 70.027,10 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,16 proc. do 5.272,06 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,26 proc. do 21.125,61 pkt.
Krajowe indeksy znalazły się w gronie najsłabszych w Europie. W momencie zamknięcia notowań na GPW większość giełd rosła, a zwyżki sięgały 3 proc. na Islandii. Niemiecki DAX rósł o 0,4 proc. Z kolei w USA S&P 500 tracił 0,2 proc. a Nasdaq spadał o 0,6 proc.
Ryczko zwrócił uwagę, że na globalnych rynkach w centrum uwagi inwestorów były rosnące ceny źródeł energii - gazu ziemnego, węgla i ropy, która znalazła się na 3-letnim maksimum.
Subindex Euro Stoxx 600 grupujący spółki związane z ropą i gazem był dziś najmocniejszy. Mocne globalnie były także banki, ze względu na rosnące rentowności - wskazał analityk.
Choć na krajowym parkiecie te trendy nie były specjalnie widoczne, to właśnie paliwowy Orlen i dwa banki rosły najmocniej w WIG20 - dodał.
Obroty na GPW przekroczyły 1 mld zł, z czego 807 mln zł przypadło na największe firmy. Inwestorzy handlowali przede wszystkim walorami Orlenu (127 mln zł), PKO BP (113 mln zł) oraz Allegro (104 mln zł).
Rosło 5 z 15 indeksów sektorowych, w tym najmocniej motoryzacja - o 1,5 proc., poprawiając swój historyczny szczyt notowań. Banki zwyżkowały o 1 proc., choć w ciągu dnia wzrosty sięgały 2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.