Po prawie dwóch latach zakończył się remont ulicy Dworcowej, jednej z najstarszych i najważniejszych ulic śródmieścia Katowic. Modernizacja kosztowała 17 mln zł.
Remont, wg projektu pracowni AIR Jurkowscy Architekci, wykonała gliwicka firma Silesia Invest. Ruchliwa przed remontem ulica została wyłączona z ruchu i zamieniona na deptak. Nowa Dworcowa ma nawierzchnię z płyt granitowych i kostki brukowej. Zostało na niej zasadzonych 55 drzew m.in. buk czerwony, miłorzęb tremonia, brzoza Maksymowicz i grab zwykły. Są ozdobne krzewy i trawniki. Stanęły wygodne ławki i fontanna. – Po remoncie Dworcowa jest nie do poznania, jest elegancka, ma wielkomiejski, europejski wygląd. Chętnie tu przyjadę na kawę – nie może się nadziwić sosnowiczanka Barbara Smołucha, która spotkaliśmy w czasie spaceru.
Przeznaczona na restauracje, kawiarnie , biura , banki
Od strony ul. Św. Jana na wyremontowanej ulicy powstał nieduży parking dla 30 samochodów. Większość budynków ma już odnowione elewacje. W trakcie remontu jest elewacja na byłej siedziba spółki PKP Przewozy Regionalne, a na remont czeka jeszcze zaniedbana elewacja na byłej siedzibie DOKP Katowice przy Dworcowej 3.
Zgodnie z założeniami projektantów nowa Dworcowa ma być miejscem rozrywki z restauracjami, kawiarniami, butikami, biurami i hotelami. W ładnie odrestaurowanym starym budynku dworca kolejowego już ulokowały się bary i restauracje. swoje siedziby mają już restauracje i bary m.in. Pasibus i Tajska, Bank PKO BP i katowicki oddział Urzędu Transportu Kolejowego.
Naprzeciw starego dworca świetnie się prezentuje wyremontowany przed kilku laty, najlepszy katowicki hotel Monopol, który zawsze wybiera piłkarska reprezentacja Polski, kiedy gra na Stadionie Śląskim. Także futbolowa reprezentacja Anglii , ze słynnym Davidem Beckhamem, wybrała Monopol, kiedy przed kilku laty grała z Polską w Chorzowie.
Historyczne, zabytkowe obiekty
Ulica Dworcowa została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku według projektu Nepilly'ego. Była konsekwencją faktu, że przy niej w 1865 r. oddany został do użytku dworzec kolejowy. Pierwotnie nazywała się Am Bahnhof , co na polski tłumaczy się jako ul. Dworca, później zmieniła nazwę na Bahnhofstrasse ( ul. Dworcowa). W 1922 roku, po włączeniu Katowic do Polski, Dworcowa otrzymała nazwę, którą nosi do dziś, z przerwą na II wojnę światową, kiedy znów była Bahnhofstrasse .
Ciągnęła się wzdłuż torów kolejowych, pomiędzy Sedanstasse i Poststrasse (dzisiejszymi ulicami Mielęckiego i Pocztową). Szybko na niej powstał kompleks budynków kolejowych, w których siedzibę znalazła dyrekcja kolei. Przy ul. Dworcowej do dziś znajdują się historyczne obiekty. To m.in.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Od kilku lat centrum Katowic staje się coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców z kawiarniami, restauaracjami i barami. Jest coraz bardziej europejskie Brawo dla władz Katowic - prezydentów Uszoka i Krupy.