Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy z 2020 roku w kolejnym roku kalendarzowym. Ustawodawca określa jednak, że powinno się to stać do terminu ustalonego w Kodeksie pracy, który upływa wraz z końcem września. W przeciwnym razie pracodawca powinien liczyć się z karą grzywny nałożoną podczas kontroli PIP. Co się stanie, jeśli zaległego urlopu nie uda się wybrać przed 30 września?
Zaległy urlop z 2020 roku - przepada czy nie?
Według art. 168 Kodeksu pracy zatrudniony powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Jest to ostateczny termin udzielenia zaległego urlopu, który zobowiązuje pracodawcę do wysłania zatrudnionego na dni wolne. Za urlop zaległy uznaje się dni wolne niewykorzystane przez pracownika w tym roku kalendarzowym, w którym nabył on do nich prawo. Wobec tego ile dni urlopu może wykorzystać pracownik w 2021?
Osoby zatrudnione na umowę o pracę uzyskują wraz z 1 stycznia prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy. Przyjmując, że wraz z końcem 2020 roku dana osoba nie wykorzystała 5 dni urlopu wypoczynkowego, w 2021 roku będzie mogła skorzystać z 25 lub 31 dni urlopu. Urlop zaległy z 2020 roku zasili bowiem pulę dni wolnych w roku 2021.
Bazując na powyższym przykładzie, pracownik z 5 dniami zaległego urlopu powinien wykorzystać je do 30 września 2021 r. Pracodawca, który nie wyśle zatrudnionego na zaległy urlop wypoczynkowy, może zostać obciążony karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 tys. zł. Co się stanie, jeśli zaległego urlopu nie uda się wybrać przed 30 września? Pracownik w dalszym ciągu zachowuje do niego prawo. Według przepisów, przedawnienie roszczeń następuje dopiero po upływie 3 lat. Oznacza to, że pracownik zachowuje prawo do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego jeszcze na kilka lat po jego wypracowaniu.
Jak skorzystać z zaległego urlopu?
Pracodawca ma obowiązek oddelegować zatrudnionego na zaległy urlop wypoczynkowy z 2020 r. przed 30 września 2021 r. Dni wolne mogą zostać ustalone w porozumieniu z pracownikiem, jednak nie musi się tak stać. Pracodawca może wysłać podwładnego na przymusowy urlop wypoczynkowy obejmujący zaległe dni wolne z 2020 r. Nie oznacza to jednak, że zatrudniony nie może wyjść z inicjatywą wybrania zaległego urlopu. Ma prawo złożyć wniosek urlopowy w dziale kadr, oczekując na jego rozpatrzenie. W zależności od formy obiegu dokumentów w firmie, pracownik składa wnioski urlopowe na Inewi w formie elektronicznej bądź wypełnia tradycyjny druk w formie papierowej. W formularzu uzupełnić należy własne dane, informacje dotyczące adresata, a także prośbę o udzielenie urlopu we wskazanym terminie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zatrudniony może skorzystać z dni wolnych.
W interesie pracodawcy leży, by pracownik wybrał zaległy urlop z 2020 r. przed końcem września. Upływ tego terminu nie niesie jednak negatywnych konsekwencji dla zatrudnionych. Zachowują oni swoje prawa do zaległych dni wolnych i mogą je wybrać jeszcze przez 3 lata od powstania prawa do urlopu. Dopiero po tym czasie dochodzi do przedawnienia roszczeń i utraty możliwości wykorzystania zaległych dni wolnych. Pracodawca, który nie wyśle pracownika na zaległy urlop przed 30 września, musi liczyć się z karami finansowymi nakładanymi podczas kontroli PIP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.