Szkoła Eksploatacji Podziemnej to konferencja, która na dobre wpisała się w kalendarz górniczych wydarzeń. Od lat odbywała się w lutym. Tę tradycję przerwała niestety pandemia koronawirusa, która odbiła się na każdej dziedzinie życia. Szkoła na szczęście przetrwała ten trudny czas i wraca ze swoimi obradami.
Czas pandemii to także okres znacznego przyspieszenia w zakresie dekarbonizacji i właśnie o nowych celach klimatycznych i ich skutkach dla górnictwa będzie mowa w poniedziałek, 27 września, na Sesji Plenarnej SEP 2021, która otworzy tegoroczną edycję konferencji. Będzie na niej mowa m.in. o polskiej elektroenergetyce w kontekście węgla kamiennego, rynku mocy i jego wpływie na górnictwo węgla kamiennego, a także relacjach pomiędzy nowymi celami klimatycznymi a bezpieczeństwem energetycznym. Swoje referaty przedstawią m.in.: Herbert Leopold Gabryś – przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej, Wojciech Nowak – dyrektor Centrum Energetyki AGH, Stanisław Tokarski – pełnomocnik dyrektora ds. energetyki GIG/AGH, Henryk Kaliś – prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Dariusz Świderski – wiceprezes ds. produkcji KGHM Polska Miedź, Tomasz Rogala – prezes PGG, Tomasz Cudny – prezes JSW oraz Artur Wasil – prezes LW Bogdanka.
W tym roku na SEP sporo będzie się mówić o roli metanu w kontekście transformacji górnictwa węgla kamiennego. Obrady będą się także skupiać wokół zagadnień związanych z doktoratami wdrożeniowymi, geomatyką górniczą, zastosowaniem Bolter Minera oraz będą poświęcone rozwojowi kompetencji pracowniczych, nowym technikom i technologiom wykorzystywanym w podziemnej eksploatacji złóż czy budowie strategii przedsiębiorstw górniczych.
Szkole w tym roku będą także towarzyszyć obrady w ramach International Mining Forum.
– Forum będzie poświęcone problematyce metanu w kontekście zmian i transformacji, z jakimi mamy do czynienia w całym sektorze energetyki węglowej. Emisje tego gazu stanowią drugą po emisji dwutlenku węgla najważniejszą przyczynę globalnego ocieplenia. Według specjalistów zajmujących się nauką o klimacie – każda dodatkowa tona metanu wzmaga efekt cieplarniany bardziej niż dodatkowa tona dwutlenku węgla. Przedstawione zostaną najciekawsze działania w skali międzynarodowej i nowa strategia JSW wobec metanu – wyjaśnił w rozmowie z TG dr inż. Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.