Dokładnie przed rokiem węgiel koksowy znalazł się na nowej liście surowców strategicznych dla Unii Europejskiej. Większość tego surowca w Europie wydobywa Jastrzębska Spółka Węglowa.
Unia Europejska importuje ok. 75 proc. zużywanego przez siebie węgla koksowego, sprowadzając co roku 40 mln t tego surowca z tak odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Mozambik czy Rosja. Szacuje się, że tzw. ślad węglowy węgla koksowego z Australii – największego unijnego dostawcy – jest nawet trzykrotnie wyższy niż rodzimej produkcji. Od 2023 r., po zapowiadanym od dłuższego czasu zamknięciu ostatniej czeskiej kopalni węgla kamiennego w Karwinie, Polska będzie jedynym w UE producentem tego surowca.
Nie ma gospodarki bez stali
– Bez stali trudno myśleć o budowie zielonej gospodarki: rozwijaniu transportu kolejowego i energetyki wiatrowej, w tym tej morskiej, o produkcji samochodów elektrycznych. Po drugie – jest sprawa produktów ubocznych wytwarzania koksu, które mają swoje zastosowanie choćby w panelach słonecznych i zbiornikach do magazynowania wodoru. I jedno, i drugie niewątpliwie przyczynia się do obniżania emisji CO2 i ochrony klimatu. Wreszcie po trzecie – tzw. ślad węglowy węgla koksowego importowanego np. z Australii, która jest naszym największym zagranicznym dostawcą, jest nawet trzy razy większy niż rodzimego surowca! Rachunek ekologiczny jest tu dość jednoznaczny – zwraca uwagę prof. Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
I z tego względu – jego zdaniem – wsparcie dla produkcji węgla koksowego jest do pogodzenia z priorytetami Europejskiego Zielonego Ładu, a przede wszystkim – z celem neutralności klimatycznej Unii Europejskiej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nigdy nie chodziło o ekologię, tylko o interesy i kasę. Zawsze tak było, jest i będzie. Inna sprawa że zmiany klimatu spowodowane przez człowieka, to jedna z największych ściem naszych czasów.