Ścieżka recyklingowa, wystawa kotłów retortowych, prezentacja prac fotografii i grafiki komputerowej poświęconych restrukturyzacji terenów pogórniczych oraz ratowaniu przyrody – to wszystko będzie można zobaczyć podczas zbliżającej się 15. Otwartej Konferencji Ekologiczna „Miasto Zielone-Miasto Zdrowe”, która odbędzie się 15 bm. w Bytomiu.
Swoje wykłady przedstawią m.in. wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Mowa będzie o bezpieczeństwie ekologicznym, bioróżnorodności, zmianach klimatu, kształtowaniu krajobrazu i poprawie stanu powietrza. Poza wykładami dla mieszkańców ,a przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, przygotowano wiele atrakcji, w tym stoiska edukacyjne. Będzie można m.in. przyjrzeć się z bliska życiu pszczół w tzw. ulu pokazowym.
Z pewnością dużym zainteresowaniem uczestników konferencji, jak co roku, cieszyć się będzie punkt prezentacji wysokosprawnych kotłów węglowych. Niska emisja, czyli spaliny z domowych kominów, to – jak wiadomo - główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza. Temu zjawisku da się jednak skutecznie przeciwdziałać. Należy przede wszystkim wymienić piec starej generacji na urządzenie nowszej technologii, a następnie budynek ocieplić.
Nie bez znaczenia jest rodzaj stosowanego opału. I nie trzeba wcale przechodzić na drogi gaz. Ciepło uzyskiwane z węgla jest wciąż najtańsze, lecz pod warunkiem, że ma się dostęp do dobrej jakości eko-groszku, a jego spalanie przebiega w kotle retortowym. Naturalnie przewody wentylacyjne i kominowe muszą być drożne. Najistotniejszym parametrem węgla są: wartość opałowa, zawartość popiołu i spiekalność. Najlepiej zapoznać się w tym celu z ofertą spółek węglowych oraz siecią dystrybucji. To daje gwarancję, że węgiel, którym zamierzamy grzać, będzie posiadał najlepsze parametry, a nasze domowe grzanie stanie się rzeczywiście „eko” – tłumaczą eksperci.
Konferencja zainauguruje działalność nowego kompleksu edukacyjno-sportowego, który powstał na zrestrukturyzowanych terenach po byłej kopalni Rozbark w Bytomiu. Przygotowali ją wspólnie: Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Bytomia i radzionkowskie Stowarzyszenie Zielona Ziemia. Wydarzeniu medialnie patronuje Trybuna Górnicza i portal nettg.pl.
Co ciekawe, w przerwach pomiędzy wykładami i prezentacjami będzie można zaszczepić się na COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.