W przyszłym roku KGHM rozpocznie wydobycie próbnej partii węgla brunatnego, który miedziowy koncern ma zamiar zamienić na gaz – poinformował parkiet.com.
Otrzymaliśmy pozwolenie Ministerstwa Środowiska na rozpoznanie wybranego złoża węgla brunatnego i pobranie dużej, półtonowej próby za pomocą wierceń wielkośrednicowych – powiedział portalowi Henryk Karaś, doradca zarządu KGHM.
Instalacja znajdująca się na pekińskim uniwersytecie kosztowała 15 mln USD. Nie wiadomo ile wyniósłby koszt budowy zakładu gazyfikacji w Polsce. Miedziowy koncern zużywa rocznie 110-150 mln sześć. Gazu – zauważa parkiet.com. Metr sześcienny syntetycznego gazu otrzymywanego z węgla według szacunków chińskich naukowców kosztowałby mniej niż 10 gr. Cena takiej samej ilości gazu ziemnego obecnie oscyluje w granicach 1 zł.
Proces gazyfikacji jest istotny dla KGHM ponieważ koncern ogłosił, że nie ma zamiaru wydobywać węgla ze swoich złóż metodą odkrywkową. Na przeszkodzie stoją tutaj dwa fakty czyli nieopłacalność oraz protesty społeczne. Jedyną szansą na wykorzystanie złóż, które szacuje się na kilkanaście miliardów ton, jest proces zgazowania węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.