W poniedziałek 6 września rusza nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych z rządowego programu Poznaj Polskę. Miejsca, do których mogą być organizowane wycieczki, podzielono na trzy listy: odpowiednio dla klas od 1 do 3, od 4 do 8 szkoły podstawowej oraz dla szkół ponadpodstawowych. W wykazach tych, publikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki roi się jednak od błędów, można też znaleźć nieistniejące bądź rzadko kiedy czynne atrakcje.
Przykładem może być pomyłka, której ofiarą padła złotostocka Kopalnia Złota, zalecana przez ministerstwo jako punkt docelowy wycieczek dla wszystkich trzech grup wiekowych. Na każdej z trzech list błędnie wskazano jej położenie.
- Z jednej strony cieszymy się, że nas uwzględnili, a z drugiej strony jak tu się nie zdenerwować, skoro raz figurujemy jako Złoty Potok, a dwa razy jako kopalnia we Wrocławiu - mówi Elżbieta Szumska z Kopalni Złota w Złotym Stoku.
W wykazach punktów edukacyjnych rekomendowanych przez ministerstwo znaleźć można miejsca ważne dla tradycji i historii kraju, takie jak Westerplatte, zamek w Malborku, częstochowska Jasna Góra, zamek królewski w Warszawie, Kanał Elbląski, pola Grunwaldu, Miejsce Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Obok nich umieszczono obiekty znane tylko lokalnie, jak chociażby Muzeum Łąki i Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach, PGE Giganty Mocy Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, oceanarium w Międzyzdrojach, czy też Autentyczny fragment muru Getta w Warszawie.
Dziwić może brak niektórych obiektów, np. zamku Książ w Wałbrzychu. Podobnie w Będzinie, celem dofinansowanych wycieczek może być tamtejsza Elektrownia Łagisza, ale zamku będzińskiego w wykazach nie ma.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.