EUR/PLN pozostanie w kolejnych dniach w konsolidacji w okolicy 4,55, możliwe jest jednak osłabienie złotego w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej na świecie - ocenił strateg rynków finansowych PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem, rentowności SPW pozostaną stabilne.
W krótkiej perspektywie trudno się spodziewać umocnienia złotego, raczej dalszej konsolidacji w okolicy 4,55. Jeśli sytuacja pandemiczna okaże się zdecydowanie gorsza to automatycznie będziemy obserwowali presję na walutach rynków wschodzących - powiedział Mirosław Budzicki.
Na razie scenariusz pozytywny, w którym strach zostaje zanegowany i niknie niepewność jest raczej mniej prawdopodobny w ciągu najbliższych tygodni - dodał.
Ekonomista wskazał, że ewentualnemu umacnianiu się złotego nie sprzyja również polityka banku centralnego, który nie wykazuje oznak zmiany nastawienia w polityce pieniężnej.
W perspektywie najbliższych tygodnie ryzyko jest takie, że złoty raczej osłabi się na bazie nieoczekiwanych negatywnych sygnałów ze świata - powiedział.
Rynek długu
Mam wrażenie, że panująca niepewność co do rozwoju sytuacji pandemicznej nie pozwala na wybicie rynku. Chociaż na rynku długu widoczna jest też awersja do ryzyka i od początku tygodnia do spadku rentowności. Zakładam, że w najbliższym czasie rentowności będą się trzymać w okolicy obecnych poziomów - ocenił analityk.
W moim scenariuszu kolejna fala pandemii będzie miała mniejszy wpływ na gospodarkę niż poprzednie, zarówno ze względów epidemicznych, jak i organizacyjnych. Odpowiedź na to czy to się potwierdzi, będziemy najprawdopodobniej poznawali w najbliższych tygodniach. To za kilka tygodni jest możliwy większy ruch rentowności, który w mojej opinii będzie pozytywny i rentowności będą rosły - dodał.
Narodowy Bank Polski przeprowadził aukcję skupu obligacji. Bank centralny skupił 5 serii obligacji (OK0423, PS1026, DS1030 oraz BGK: FPC0328, FPC0630) za 1,05 mld złotych przy ofertach na 2,15 mld złotych.
Przed przetargiem NBP podawał, że skupi obligacje z 7 serii za maksymalnie 10 mld zł. Na przetargu miesiąc wcześniej NBP odkupił papiery za 4,36 mld złotych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.