KGHM Polska Miedź przedstawił we wtorek, 17 sierpnia, wyniki za pierwsze półrocze. Wynika z nich, że miedziowy koncern mimo pandemii, notuje najlepsze wyniki od dekady.
Jak podano, skorygowana EBITDA Grupy KGHM wzrosła dwukrotnie, produkcja miedzi była wyższa o 8,6 proc., a przychody Grupy Kapitałowej wzrosły o 30 proc. w stosunku do pierwszego półrocza ub.r.
- Pierwsze półrocze zamykamy z dwukrotnie wyższą EBITDA oraz znacznym wzrostem przychodów tj. o ponad 3,5 mld PLN. Większy wolumen miedzi płatnej osiągnęliśmy, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo pracowników i odpowiedzialną produkcję. Potwierdzają to wysokie wskaźniki bezpieczeństwa oraz uzyskany przez nasze huty międzynarodowy certyfikat Copper Mark – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Kluczowe wskaźniki
Grupa Kapitałowa KGHM w pierwszym półroczu 2021 r. odnotowała wzrost kluczowych wskaźników produkcyjnych. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM była o 8,6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r. i wynosiła 381 tys. t.
"Grupa Kapitałowa odnotowała dwukrotny wzrost EBITDA skorygowanej w relacji do H1 2020 (+2 662 mln PLN). W KGHM Polska Miedź wzrost o 1 226 mln PLN wynikał ze wzrostu cen miedzi, w Sierra Gorda (+1050 mln PLN) na poprawę wpłynęły przede wszystkim wyższe przychody ze sprzedaży miedzi związane ze wzrostem notowań oraz wyższym wolumenem sprzedaży, w KGHM International (+371 mln PLN) dodatkowo zaprocentował spadek kosztów podstawowej działalności operacyjnej z wyłączeniem amortyzacji" - czytamy w komunikacie.
Wskazano, że poprawa w zakresie EBITDA oraz odwrócenie utraty wartości pożyczek umożliwiły realizację wyniku netto na poziomie 3 723 mln PLN, tj. o 3 024 mln PLN (ponad pięciokrotnie) wyższym od zanotowanego w pierwszym półroczu 2020.
Sierra Gorda w przełomowym momencie
Wyższy uzysk oraz wyższa zawartość miedzi w rudzie wpłynęły na 30 proc. wzrost produkcji miedzi płatnej w Sierra Gorda (51 tys. t). Kopalnia w pierwszym półroczu tego roku wypracowała też 25 proc. wzrost produkcji srebra (15,6 t), w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego.
Prezes Chludziński podkreślił, że to przełomowy moment dotyczącym rozwoju kopalni Sierra Gorda.
- Kopalnia osiągnęła pełną niezależność finansową. Po raz pierwszy mamy pozytywne przepływy pieniężne do Polski. W pierwszym półroczu to niemal 500 mln zł. Udało się to osiągnąć dzięki wypracowanej w ostatnich latach zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych – wyjaśnił prezes.
Huty koncernu w elitarnym gronie
The Copper Mark to międzynarodowy certyfikat jakości, system gwarancji, który promuje odpowiedzialną produkcję miedzi. Obecnie to wyróżnienie zyskały dwie huty KGHM – w Głogowie i w Legnicy i tym samym dołączyły do elitarnej grupy zaledwie kilku firm z całego świata, które mają prawo używać znaku Copper Mark.
To nie jedyne działanie firmy na rzecz odpowiedzialnej produkcji. Spółka rozszerza komunikację środowiskową i raportuje dane w ankiecie CDP pokazującej wpływ przedsiębiorstw na klimat. Przygotowuje też kompleksowy dokument określający Politykę Klimatyczną Spółki. Zaprezentuje w nim m.in. cele redukcji emisji GHG. Od lat utrzymuje także certyfikat FTSE4Good.
Bezpieczeństwo na poziomie
Historycznie niskie wskaźniki wypadkowości pokazują spadek o 19 proc. liczby uznanych wypadków przy pracy w porównaniu z I półroczem 2020 r. Wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników udało się utrzymać przy wciąż trwającym zagrożeniu COVID-19. Spółka uruchomiła także program dobrowolnych szczepień dla pracowników i ich bliskich, organizując m.in. mobilne punkty szczepień przy zakładach produkcyjnych Polskiej Miedzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.