O zmianach zachodzących w elektroenergetyce na drodze do neutralności klimatycznej portal netTG.pl rozmawia JANUSZEM STEINHOFFEM, b. wicepremierem i ministrem gospodarki, ekspertem Business Centre Club.
- Jak ocenia pan zmiany zachodzące w elektroenergetyce na drodze do neutralności klimatycznej? Czy trzeba przyśpieszyć przebudowę sektora energetycznego?
- Obecne tempo zmian, biorąc pod uwagę czas, kiedy rozpoczynaliśmy działania, można uznać za racjonalne. W przyszłości ulegnie ono zdecydowanemu przyspieszeniu ze względu na ekonomię. Koszty emisji CO2 lawinowo rosną. Analitycy przewidują, że cena może dojść do 60-70 euro za tonę jeszcze w tym roku. Obecnie przekroczyła już 54 euro. To się kładzie cieniem na opłacalność produkcji energii elektrycznej z paliw stałych, czyli węgla kamiennego i brunatnego. Ten element będzie ważył na tempie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Myślę tutaj o fotowoltaice, w której mamy duże osiągnięcia, bo w krótkim czasie osiągnęliśmy 4 GW mocy, przy czym 80 proc. tej energii pochodzi od prosumentów.
Będzie też rozwijała się energetyka wiatrowa – farmy morskie i lądowe – oraz zwiększy się wykorzystanie biogazu i biomasy. Te działania w naszym bilansie energetycznym będą znaczyły coraz więcej. Paliwem przejściowym, mniej emisyjnym od węgla, będzie gaz ziemny. Natomiast tempo odchodzenia od paliw stałych jest zaplanowane. Mam tu na myśli obok węgla kamiennego również węgiel brunatny. Bełchatów ma określoną przyszłość, która została zapisana w strategii PGE. Natomiast kopalnia i elektrownia Turów pewnie też w najbliższym czasie poznają plany, które trzeba będzie realizować.
- Z transformacją wiąże się likwidacja miejsc pracy w energetyce konwencjonalnej i węglu brunatnym. Czy jeśli chodzi o osłony, to można brać przykład z rozwiązań w górnictwie węgla kamiennego?
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.