Pół wieku temu nastąpiła ostatnia wielka konsolidacja kopalń w zagłębiu noworudzkim. Samodzielna dotąd Kopalnia Węgla Kamiennego Słupiec została włączona w struktury KWK Nowa Ruda jako pole Słupiec. Natomiast dotychczasowe wyrobiska Nowej Rudy określano odtąd mianem pola Piast.
Dokonane 1 lipca 1971 r. połączenie miało znaczenie organizacyjno-formalne, gdyż obie samodzielne dotąd kopalnie posiadały odrębne, niepołączone ze sobą wyrobiska podziemne i znajdowały się w dwóch osobnych wówczas miastach. Słupiec bowiem w latach 1967-1973 był odrębnym miastem. Potem stał się dzielnicą Nowej Rudy.
Przeprowadzona pół wieku temu konsolidacja nie była zresztą pierwszą fuzją zakładów górniczych w tamtym rejonie. Kopalnie węgla kamiennego w okolicy Nowej Rudy próbowano już połączyć wcześniej. Decyzją Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego z 12 marca 1948 r. trzy tamtejsze kopalnie: Nowa Ruda, Przygórze i Słupiec zostały administracyjnie złączone, tworząc jeden zakład pod nazwą KWK Nowa Ruda. Taki stan przetrwał do końca 1953 r., po czym ponownie doszło do usamodzielnienia się zakładów.
Noworudzka kopalnia w momencie dokonanego w 1971 r. połączenia miała przed sobą długoletnie perspektywy fedrowania. Pozyskiwano w niej nie tylko węgiel kamienny, lecz także łupek ogniotrwały. Surowiec ten jednak, który przez pewien czas był droższy od węgla, z biegiem lat stał się bezużytecznym odpadem. Wydobywano go niemal do samego końca, aby odprężyć pokłady węgla i zmniejszyć zagrożenie wyrzutami gazów i skał.
Ostatecznie jednak nie wydobyto całego możliwego do pozyskania węgla. Formalna decyzja o postawieniu noworudzkiej kopalni zapadła 22 stycznia 1992 r. Podjął ją minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Olszewskiego Andrzej Lipko - późniejszy prezes PGNiG. Pierwsze zakończyło wydobycie pole Piast, gdzie większość wyrobisk dołowych zlikwidowano w 1995 r.
Pięć lat później ostatni węgiel wyjechał na powierzchnię z pola Słupiec. Podjęta w 2020 r. przez polski rząd decyzja o stopniowej likwidacji kopalń węgla kamiennego w Polsce postawiła pod dużym znakiem zapytania przyszłość niewykorzystanej części złóż w rejonie Nowej Rudy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Genialny artykuł! Proponuję zająć się jeszcze niewyeksploatowanymi do końca złożami miedzi w Miedziance w Rudawach Janowickich! Zamiast konkretów kiedy i które kopalnie węgla do likwidacji od zaraz, to jakieś resentymenty węglowe. Czy autor czasami nie naoglądał się kanału Wyprawy Leona na YT?