W 2019 roku Grupa Kapitałowa WĘGLOKOKS ENERGIA podjęła decyzję o powołaniu do życia projektu „Nowe Źródło Nowy Wirek”. Decyzja ta była efektem przeprowadzonych analiz oraz poczucia odpowiedzialności związanej z zapewnieniem wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w nowoczesnym źródle o wysokiej efektywności oraz niskim oddziaływaniu na środowisko. Kolejnym ważnym aspektem było również zapewnienie kontynuacji działania zakładu ciepłowniczego na terenie dzielnicy Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej i tym samym zapewnienie stabilności dla kadry pracowniczej.
Projekt „Nowe Źródło Nowy Wirek” polega na budowie nowego obiektu, którego głównymi elementami będą dwa agregaty kogeneracyjne (silniki gazowe), trzy gazowe kotły wodne oraz szereg instalacji i urządzeń pomocniczych zabudowanych w nowym budynku. Nowy obiekt zastąpi istniejącą ciepłownię węglową, która przez wiele lat służyła mieszkańcom Rudy Śląskiej, niemniej nadszedł jej kres, głównie ze względu na stan techniczny oraz związane z tym koszty odtworzeniowe majątku. „Nowe Źródło Nowy Wirek” dzięki zastosowaniu agregatów kogeneracyjnych będzie wytwarzało nie tylko ciepło systemowe, jak to było do tej pory, ale również energię elektryczną, przyczyniając się tym samym do rozwoju rozproszonej generacji energii elektrycznej co wpływa na poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz jest zgodne z kierunkami wytyczanymi przez otaczającą rzeczywistość.
Zdj. Podpisanie umowy o dofinansowanie
Obecnie (II kwartał 2021) trwa proces wyboru generalnego wykonawcy, który zrealizuje projekt a więc przygotowanie inwestycji do realizacji jest w ostatniej fazie. Zanim jednak do tego doszło, wcześniej należało przygotować odpowiednią dokumentację (program funkcjonalno-użytkowy, projekt budowlany), uzyskać odpowiednie decyzje administracyjne (decyzja środowiskowa, decyzja pozwolenie na budowę) oraz wziąć udział w aukcji kogeneracyjnej, która dla projektu zakończyła się wynikiem pozytywnym (aukcja o której mowa jest częścią nowego systemu wsparcia rozwoju wysokosprawnej kogeneracji w Polsce). Niebagatelne znaczenie dla podjęcia decyzji o realizacji projektu miała również umowa o dofinansowanie, której podpisanie miało miejsce 6.07.2020r. pomiędzy inwestorem czyli spółką WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP sp. z o.o. a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na kwotę
20 517 600 PLN .
Zdj. Podpisanie umowy o dofinansowanie
Przewidywane rozpoczęcie eksploatacji nowego obiektu nastąpi w maju 2023 roku co będzie poprzedzone złożonymi pracami budowlanymi, montażowymi oraz wzmożoną aktywnością wynikającą z dostaw urządzeń oraz pracy sporej ilości służb realizujących przedsięwzięcie na miejscu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.