Decyzje o wyłączeniu bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów i zakończeniu eksploatacji złóż węgla brunatnego, które znalazły się w planie sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania unijnego wsparcia - podała Grupa PGE.
W przesłanym we wtorek do PAP komunikacie Polska Grupa Energetyczna odniosła się do przyjętego dzień wcześniej przez zarząd województwa łódzkiego projektu planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego; zawiera on daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie planu jest wymagane w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
Jak napisano w komunikacie, decyzje, które zostały opublikowane w planie sprawiedliwej transformacji będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia unijnego.
- Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - podkreślił prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
W opublikowanym planie znalazły się daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) będą to: 2030 r. - 1 blok, 2031 r. - 1 blok, 2032 r. - 2 bloki, 2033 - 2 bloki, 2034 r. - 3 bloki, 2035 r. - 2 bloki i 2036 - 1 blok.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.