W Płocku otwarto w środę, 19 maja, Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
Podczas uroczystego otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen wiceszef resortu aktywów państwowych powiedział, iż spółka ta i jej grupa kapitałowa to jedna z kluczowych lokomotyw całej polskiej gospodarki.
Orlen, który buduje największy w historii Polski zintegrowany, silny polski koncern multienergetyczny, musi mieć przewagi na polu innowacji i nowych technologii - ocenił Małecki. Jak wskazał, PKN Orlen wraz ze swą grupą kapitałową musi dzięki tym przewagom utrzymywać wysokomarżowość w podstawowych obszarach już prowadzonej działalności, ale musi też wchodzić z ekspansją na nowe obszary.
Małecki podkreślił, że PKN Orlen nie zatrzymał swych inwestycji w trwającej pandemii koronawirusa, ale przeciwnie - przyspieszył te przedsięwzięcia. Dodał, że wybudowane przez spółkę Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku będzie skupiało elitę polskiego przemysłu petrochemicznego, w tym całej Grupy Orlen z włączoną już do niej Grupą Energa, a za chwilę z Lotosem i PGNiG.
Wiceminister ocenił, że siła polskich championów, zgrupowanych wokół PKN Orlen, będzie dawała kolejne impulsy do rozwoju polskiej gospodarki, do wzrostu gospodarczego i wzmocnienia naszej konkurencyjności nie tylko w Europie.
Wiceszef resortu aktywów państwowych zaznaczył, iż PKN Orlen bardzo odważnie i ambitnie odpowiedział na potrzeby transformacji energetycznej. Strategia Orlen2030 to inwestycje, jakich nie spotykaliśmy w polskim przemyśle w latach poprzednich - zauważył.
Małecki wskazał też, że dziś przed Polską stoi ogromna szansa szybkiego dołączenia do najlepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Zachęcamy spółki do odważnego inwestowania - oświadczył.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku trwała 22 miesiące. To inwestycja, która daje przyszłość zintegrowanemu koncernowi, która łączy świat nauki ze światem biznesu. Nie będziemy mieć dobrego, perspektywicznego biznesu, jeżeli nie połączymy go z nauką - podkreślił.
Obajtek dodał, że jeżeli myślimy i budujemy koncern multienergetyczny, nie zrobimy tego bez połączenia nauki i biznesu. Musimy wdrażać nowe technologie, musimy mieć swoje technologie, musimy mieć technologie, które nam gwarantują rozwój. Nie możemy tylko i wyłącznie opierać się na zakupie licencji z zewnątrz - oświadczył prezes PKN Orlen.
Jak zapowiedział, koncern w ciągu 10 lat wyda na badania i rozwój ok. 3 mld zł. Wyliczył przy tym, że jeżeli popatrzymy na różnego rodzaju analizy, to złotówka przełożona na badania i rozwój to jest około dwa złote zysku EBITDA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.