Nadzór właścicielski nad spółką PGE EJ1 będzie sprawował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. PGE EJ1 ma przygotować inwestycję w elektrownie jądrowe.
Jak wynika z wpisu w wykazie, jeszcze w II kw. br. planowana jest nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego wykaz spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów, inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
Zmiana ma polegać na dodaniu zapisu, zgodnie z którym prawa z udziałów Skarbu Państwa w PGE EJ1 wykonuje pełnomocnik do strategicznej infrastruktury krytycznej. Funkcję tą pełni Piotr Naimski.
Skarb Państwa odkupił w marcu za ponad 530 mln zł PGE EJ1 od jej dotychczasowych udziałowców. 70 proc. udziałów miała PGE, a po 10 proc. KGHM, Enea i Tauron. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej.
Uzasadniając powierzenie nadzoru nad spółką właśnie pełnomocnikowi, przytoczono przedmiot działalności PGE EJ1 oraz dotychczasowy udział pełnomocnika w pracach związanych z rozwojem programu energetyki jądrowej oraz nabyciem udziałów.
Jak przypomniano we wpisie, pełnomocnik prowadzi w imieniu rządu rozmowy z przedstawicielami władz USA na temat współpracy w dziedzinie energii, w tym w obszarze energetyki jądrowej. W lutym weszła w życie wynegocjowana i podpisana przez pełnomocnika i Sekretarza Energii USA, umowa międzyrządowa ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej.
Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego Rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych - podkreśla się we wpisie.
Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r., pierwszy blok jądrowy ma zacząć działać w 2033 r., a docelowo ma ich powstać sześć o łącznej mocy 6-9 GW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.