Cztery wnioski o wydobywanie kopalin metodą odkrywkową w pierwszym kwartale 2021 r. rozpatrywała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Dotyczyły one okolic, w których w przeszłości prowadzono już wydobycie, lub też istnieją inne, sąsiednie złoża.
Opinia o braku konieczności oceny oddziaływania na środowisko wydana została przez krakowski RDOŚ w stosunku do wniosku o wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego Stary Sącz – Moszczenica 1 w Starym Sączu. To niewielkie złoże o powierzchni 1,7 ha, zawierające żwir z niewielką domieszką pisku. W latach 2016-2018 było już eksploatowane, wydobyto wtedy ponad 49 tys. t surowca.
Podobna oa wydana została w stosunku do wniosku o eksploatację części złoża kruszywa naturalnego Pojawie w gminie Szczurowa, leżącej na północ od Brzeska i Tarnowa. Znajduje się tam złoże piasków budowlanych o powierzchni ponad 50 hektarów i miąższości dochodzącej do 6,5 m. Zalega ono pomiędzy wsiami Pojawie i Dołęga.
Również na północ od Tarnowa, ale znacznie bliżej doliny rzeki Wisły znajduje się złoża kruszywa naturalnego Wójcina Południe. To jedno z siedmiu udokumentowanych złóż na terenie gminy Mędrzechów i zarazem jedno z pięciu w samej Wójcinie. Znajduje się ono przy drodze z Wójciny do Mędrzechowa i jest częściowo zawodnione. W przypadku wniosku o wydobywanie kopaliny RDOŚ wydał zgodę na realizację przedsięwzięcia.
Lokalnym zagłębiem kruszywa naturalnego jest dolina rzeki Soły na północ od miasta Kęty. Projektowany jest tam obszar i teren górniczy „Bielany przy Sole 9” we wsi Bielany. To kolejne miejsce wskazane do eksploatacji kruszywa w tej okolicy. Sprawa jest w toku rozpatrywania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.