Po ostatnim umocnieniu złotego, w najbliższym czasie EUR/PLN może wracać w stronę 4,63 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Dodał, że rentowności krajowych obligacji skarbowych mogą iść w górę w ślad za rynkami bazowymi.
- Krajowa waluta cały czas pozostaje w okresie sporej niepewności i być może nieco wyższej zmienności. Inwestorzy są dość mocno zdezorientowani tym, co może wydarzyć się z kredytami frankowymi. Dużą zmienność generują opcje walutowe, które otwierane są przed zaplanowanym na połowę kwietnia posiedzeniem Sądu Najwyższego. Krótkoterminowo widzimy potencjał korekty przedświątecznego umocnienia złotego i powrót EUR/PLN do 4,63 - powiedział Piotr Popławski.
Ekonomista zwrócił uwagę na środową decyzję i komunikat po posiedzeniu RPP i piątkową konferencję prezesa NBP.
- Konferencja prezesa Glapińskiego ma nawet większy potencjał do wstrząśnięcia kursem niż posiedzenie SN. Wszyscy zastanawiają się, czy NBP będzie wspierać banki w procesie konwersji walut. Gdyby okazało się, że banki muszą radzić sobie same, wiązałoby się to z dużym osłabieniem złotego. Jeżeli jednak prezes powie, że NBP pomoże, EUR/PLN mógłby kierować się w stronę 4,55 jeszcze w pierwszej połowie miesiąca - powiedział Popławski.
W marcu informowano, że posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych zostało przełożone na 13 kwietnia. Popławski spodziewa się, że po tym wydarzeniu złoty może się umacniać.
We wtorek, 6 kwietnia, EUR/PLN pozostawał bez większych zmian tuż poniżej 4,60, a USD/PLN lekko zniżkował w kierunku 3,88. EUR/USD rósł w tym czasie o 0,2 proc. do nieco powyżej 1,18.
Rynek długu
- Na przełomie tygodnia zobaczyliśmy bardzo mocne dane z USA, w szczególności piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy i poniedziałkowe ISM, co powinno ciągnąć rentowności obligacji na rynkach bazowych w górę. Za nimi pewnie pójdą złotowe stawki IRS, zwłaszcza, że ścieżka inflacji wskazuje, że CPI może pod koniec roku przekroczyć 4 proc. - powiedział Piotr Popławski.
- Za tym mogą pójść wzrosty dochodowości krajowych obligacji. Raczej jednak w mniejszej skali, gdyż krajowi inwestorzy spodziewają się, że NBP będzie podtrzymywać sporą skalę programu skupu. Spodziewam się, że w tym tygodniu rentowności 10-latek pójdą w górę o ok. 5 pb., przy jednoczesnym zacieśnianiu się asset swapów - dodał.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu o 916 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 647 tys. i wobec wzrostu o 558 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z +379 tys. - podał amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6 proc., oczekiwano 6 proc. wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.