Rynki czekają na środowe posiedzenie Fed. Kontynuacja łagodnej polityki może wiązać się z przejściowym umocnieniem złotego i spadkami rentowności krajowych SPW - ocenili w rozmowie z PAP Biznes ekonomiści banku PKO BP.
W najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN może pozostać na podwyższonych poziomach. Nie zakładamy trwałego przebicia 4,60, jednak spodziewamy się, że pozostanie w szerszym przedziale 4,55-4,60. W krótkim horyzoncie prawdopodobnie będzie utrzymywał się bliżej górnej granicy przedziału, przy czym środowe posiedzenie Fed może być pretekstem dla walut rynków wschodzących do chwilowego odreagowania - strateg rynku walutowego banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
Ekonomista zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie notowania złotego zależą w znacznej mierze od tendencji panujących na innych rynkach wschodzących. Ocenił, że czynniki makroekonomiczne w kraju pozostają dobre, jednak takie kwestie jak relatywnie trudna sytuacja pandemiczna i nowe obostrzenia sprawiają, że złoty jest jedną ze słabszych walut EM.
Narodowy Bank Polski podał we wtorek, że nadwyżka w obrotach bieżących w styczniu wyniosła 3.258 mln euro wobec konsensusu 2.940,0 mln euro nadwyżki. Eksport spadł w styczniu o 2,8 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 2,4 proc. rdr, a import spadł o 5,3 proc. rdr wobec prognozy spadku o 1,0 proc.
Był to prawdopodobnie historycznie najwyższy odczyt. Jest to czynnik, który wspiera złotego, jednak w krótkim terminie odczyty mają ograniczone znaczenie. Dotyczy to także inflacji bazowej, która nieco zaskoczyła in-plus - ocenił.
NBP podał, że inflacja bazowa w lutym wyniosła 3,7 proc., wobec 3,9 proc. w styczniu.
Trzciołek dodał, że w tej chwili większe znaczenie dla notowań walut ma to, jak kształtuje się sytuacja w USA względem Europy. Zwrócił uwagę, że za szybszym wzrostem gospodarczym w USA przemawiają uchwalony pakiet fiskalny i przebiegający sprawniej proces szczepień.
EUR/PLN nadal pozostaje bez większych zmian w okolicy 4,59. Z kolei przy umacniającym się wobec euro dolarze do 1,19, w górę o 0,4 poszedł USD/PLN i wynosił po południu 3,865.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.