Stres towarzyszył nam od zawsze. Najpierw stresowaliśmy się szkołą, zastanawiając się, czy zaliczymy wszystkie przedmioty. Później praca – każdy chce być w niej najlepszy i zdobywać kolejne szczeble kariery. Jednak od jakiegoś czasu odczuwamy go na pewno bardziej. Panująca pandemia koronawirusa przyczynia się do tego, że wielu z nas żyje w permanentnym stresie. Martwimy się o swoje zdrowie, zdrowie najbliższych. O to, czy nie stracimy pracy i będziemy w stanie utrzymać rodzinę i spłacić zaciągnięte kredyty. Stres może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, depresji czy zaburzeń snu. Dlatego trzeba się nauczyć z nim walczyć!
Do jakich zaburzeń doprowadza stres?
Stresujące sytuacje zdarzają się nam prawie codziennie. Może to być np. kłótnia z bliską osobą, pomylenie drogi, klasówka w szkole. Jest to jednak stres krótkotrwały, który na pewno nie wyrządzi nam żadnej krzywdy i jest naturalnym zjawiskiem.
Jednak gdy żyjemy w nieustannym stresie, a takich sytuacji i takich osób przybywa lawinowo, musimy już uważać. Pod wpływem stresu nasz organizm wytwarza kortyzol, który powstaje w dużej ilości w czasie długotrwałego napięcia. Zbyt duża ilość tego hormonu powoduje obniżenie poziomu białych krwinek w naszym organizmie, co doprowadza do osłabienia odporności i sprawia, że narażeni jesteśmy na wiele chorób.
Przy długotrwałym stresie grożą nam zawały serca, choroby układu krążenia, zaostrzenia chorób z autoagresji. Nerwy, niestety, prowadzą też do bezsenności.
Co zrobić, by stres nie zniszczył nam życia?
Stres potrafi fatalnie wpłynąć na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jak sobie z nim poradzić?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.