Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 519.69 USD (-0.29%)

Srebro

68.47 USD (-0.69%)

Ropa naftowa

107.09 USD (+0.37%)

Gaz ziemny

3.01 USD (+0.10%)

Miedź

5.30 USD (-0.02%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 519.69 USD (-0.29%)

Srebro

68.47 USD (-0.69%)

Ropa naftowa

107.09 USD (+0.37%)

Gaz ziemny

3.01 USD (+0.10%)

Miedź

5.30 USD (-0.02%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Górnictwo: Największy na świecie producent węgla inwestuje miliardy w nowe kopalnie

fot: Maciej Dorosiński

Polska energetyka opiera się w głównej mierze na węglu

fot: Maciej Dorosiński

Coal India Ltd. - przedsiębiorstwo sektora publicznego w Indiach i największy producent węgla na świecie - zatwierdziło właśnie inwestycję w wysokości około 6,4 mld dolarów w projekty związane z wydobyciem węgla kamiennego. Jak informuje serwis mining.com, firma stara się zwiększyć produkcję, aby ograniczyć konieczność importowania surowca.

- Pozwolenia obejmują osiem nowych projektów, a także plany rozbudowy dla 24 istniejących kopalni - informuje Coal India. W sumie 32 mają produkować 81 mln t węgla rocznie od roku finansowego rozpoczynającego się w kwietniu 2023 r. W tym samym roku przedsiębiorstwo chce we wszystkich swoich kopalniach osiągnąć łączne wydobycie na poziomie miliarda ton.

Coal India Ltd. poinformowało, że liczy na ożywienie popytu na węgiel, gdy gospodarka Indii zacznie na dobre wychodzić z załamania wywołanego pandemią.

- Zbliżające się lato ma zwiększyć popyt na energię elektryczną i pobudzić wytwórców do uzupełnienia malejących zapasów węgla - powiedział cytowany przez mining.com Pramod Agrawal, prezes Coal India.

Indyjski import węgla osiągnął rekordowe 248,5 mln t paliwa w 2020 r.

- Zwiększenie produkcji krajowej będzie kluczowe dla uniezależnienia od sprowadzanego surowca - informuje Coal India. Aby zapewnić sprawne dostawy, spółka inwestuje również w tory kolejowe i inną infrastrukturę transportową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Aż 2000 osób biegiem powitało wiosnę w Tauron Parku Śląskim

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Tauron Parku Śląskim odbył się Bieg Wiosenny, który przyciągnął rekordową liczbę uczestników. Na starcie stanęło aż 2000 biegaczy, co potwierdziło rosnącą popularność wydarzenia i uczyniło tegoroczną edycję jedną z największych w historii.

Ta maszyna wyciągowa jest niespotykana. Działała jeszcze 10 lat temu...

Pszów konsekwentnie zagospodarowuje tereny po kopalni Anna. Ma najpiękniejszą w Polsce postindustrialną bibliotekę. Teraz czas na nowe wyzwania.

Ludzie PGG. Tajemnice kopalni Marcel: Górnik znajduje „drzewa łuskowate” sprzed 300 milionów lat

W podziemnych czeluściach inż. Aleksander Tomiczek, kierownik robót górniczych radlińskiej kopalni, wyszukuje odciski i skamieliny karbońskich roślin.

Korski: W górnictwie optymizmu nie widać. To mnie akurat nie dziwi

Historia górnictwa to nie tylko dzieje technologii i techniki, choć to one wydają się najatrakcyjniejsze. Dla mnie równie interesujące jest to, co z angielska bywa nazywane orgware, czyli organizacyjna i zarządcza strona mojego fachu. Staram się zrozumieć mechanizmy, które towarzyszą mi od zawsze. Nie zawsze jednak rozumiem ich sens, a czasem dostrzegam ich niekorzystne oddziaływanie. Jednym z takich elementów jest czas pracy pod ziemią w polskim górnictwie węglowym. Już przed II wojną światową postanowiono, że w normalnych warunkach będzie on wynosił siedem i pół godziny – liczonych od zjazdu pod ziemię do wyjazdu na powierzchnię. Wtedy kopalnie były niewielkie, a dojście do miejsca pracy nie zajmowało wiele czasu. Czas poświęcony na faktyczną pracę był więc stosunkowo długi.