Polacy mają pozytywny stosunek do energii wiatrowej. To najważniejszy wniosek z badań, które w listopadzie ub.r. zostały przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zdecydowanie popieramy rozwój lądowych farm wiatrowych i chcemy korzystać z energii wyprodukowanej przez morskie farmy wiatrowe.
W badaniu, które przeprowadzono metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo, udział wzięło 1005 osób. 53 proc. ankietowanych stanowili mężczyźni. 19 proc. respondentów pochodziło z Mazowsza, 10 proc. z Górnego Śląska i 9 proc. z Dolnego Śląska. Rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce raczej lub zdecydowanie popiera 85 proc. Polaków. Natomiast co siódmy badany uważa, że lądowe farmy wiatrowe mają raczej lub zdecydowanie pozytywny wpływ na środowisko.
W analizie ze względu na wiek respondentów można zauważyć, że im przedział wiekowy jest większy, tym odsetek ocen pozytywnych jest mniejszy, lecz nadal w najstarszej grupie wiekowej jest to ponad połowa wskazań pozytywnych (58 proc.).
Prawie co czwarty z badanych (24 proc.) przyznał, że mieszka w pobliżu farm wiatrowych.
Ponad połowa tych osób (54 proc.) pozytywnie oceniła działania władz lokalnych i inwestora farmy wiatrowej na etapie jej powstawania.
Polacy są równie pozytywnie nastawieni do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. 83 proc. z nich popiera offshore. Tu przede wszystkim „na tak” są uczniowie i studenci. Nie zmienia to jednak faktu, że za rozwojem morskich farm opowiedziało się 73 proc. ankietowanych emerytów i rencistów. Ponad 3/4 respondentów (76 proc.) chciałoby używać w gospodarstwach domowych energii pochodzącej właśnie z wiatraków zainstalowanych na Bałtyku.
Morskie farmy wiatrowe są także oceniane jako pozytywnie wpływające na środowisko. Takie przekonanie wyraziło 2/3 ankietowanych (67 proc.).
Natomiast 8 na 10 mieszkańców Polski jest zdania, że energia pozyskiwana dzięki morskim farmom wiatrowym jest w stanie w przyszłości zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.