Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.
Auto zostało wyposażone w wysokospecjalistyczne urządzenia, w tym m.in. zestaw dronowy z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr oraz skaner gleby.
Jak podkreślono w przesłanym w czwartek PAP komunikacie, "Mobilne Laboratorium Środowiskowe to jedyne tego typu rozwiązanie na Dolnym Śląsku". Sprzęt będący na wyposażeniu należącego do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości będzie służył do badania jakości powietrza, wód czy badaniu gleby.
Specjalistyczny pojazd ma również służyć do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Mobilne laboratorium może służyć m.in. do dokumentowania szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzacji hałd wydobytej rudy miedzi. "Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D" - podano.
Prezes Centrum Badań Jakość Wacław Szetelnicki wskazał, że mobilne laboratorium może być wykorzystywane nie tylko przez KGHM.
- W Centrum zajmujemy się także badaniem wód powierzchniowych czy basenowych. Dzięki mobilnemu laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych - powiedział Szetelnicki cytowany w komunikacie KGHM.
Prezes KGHM Marcin Chludziński podkreślił, że strategia miedziowej spółki "opiera się między innymi na stałym monitoringu trendów i elastycznym działaniu". "KGHM wdraża innowacyjne rozwiązania, także po to, żeby reagować szybko i podejmować optymalne decyzje. Na bazie naszych doświadczeń badawczych i rozwojowych tworzymy projekty, które służą nam i mieszkańcom całego regionu" - dodał Chludziński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.