Dokładnie 42 proc. pracujących zdalnie uważa, że home office zaciera granice między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym; uwagę 17 proc. badanych rozprasza opieka nad dziećmi czy oglądanie telewizji - wynika z badania na zlecenie Gumtree.pl.
Według opublikowanego w środę badania, 42 proc. Polaków posiadających możliwość pracy zdalnej uważa, że w takich warunkach zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym, a 17 proc. osób wskazało na problem z koncentracją. Na pytanie, co najczęściej odciąga ich uwagę od obowiązków zawodowych, respondenci wymieniali opiekę nad dziećmi, sprzątanie czy oglądanie telewizji.
- Przejście w pełni na pracę zdalną od początku budziło wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z jednej strony zrodziła się radość, że będziemy mieli okazję pracować z miejsca, które jest dla nas najwygodniejsze. Z drugiej zaś strony pojawiał się problem, ponieważ pracodawcy kontaktowali się z pracownikami poza wyznaczonymi godzinami pracy, a w ten sposób zaczęła zacierać się granica między pracą a sferą prywatną - skomentowała cytowana w komunikacie koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl Katarzyna Merska.
54 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na pozytywne aspekty pracy zdalnej i wyraziło swoje zadowolenie z obecnego trybu wykonywania zawodowych obowiązków. Jako główne zalety wymieniali m.in.: możliwość spędzenia większej ilości czasu z dziećmi oraz rodziną, elastyczne godziny lub wybór przestrzeni do pracy w dowolnym miejscu. Ponadto, 44 proc. przyznało, że home office ma na nich pozytywny wpływ, a nawet chroni ich przed wypaleniem zawodowym.
Gumtree.pl zauważa, że praca zdalna nadal nie została uregulowana w Kodeksie pracy.
- Respondenci, jako kluczowe dla nich aspekty, które nie są uregulowane prawnie, wymieniali: wymiar godzinowy pracy zdalnej, ustalenie zasad korzystania ze służbowego sprzętu czy wymóg zawarcia pracy zdalnej w umowie. Według rządowych zapowiedzi, w pierwszym kwartale tego roku ma zostać złożony projekt noweli Kodeksu pracy, w którym pojawi się zapis o pracy zdalnej. Zaproponowane rozwiązania ustawowe mają pozostawiać przestrzeń na ustalenie szczegółów wykonywanych obowiązków poza miejscem pracy, bezpośrednio między pracownikiem a pracodawcą - napisano.
Badanie zrealizowało ARC Rynek i Opinia wśród pracowników umysłowych w październiku 2020 r.
Gumtree przytoczyło też wyniki innych badań, wskazujących na to, że w przyszłości i pracodawcy, i pracownicy najchętniej widzieliby pogodzenie pracy zdalnej z tradycyjną. Wg sondażu EY Polska wśród 246 przedsiębiorstw, żadna z firm nie planuje w pełni przejść na tryb pracy zdalnej, natomiast biorą pod uwagę hybrydowy model pracy. Home office na dwa dni w tygodniu zamierza wprowadzić 15 proc. ankietowanych.
Według badania Grafton Recruitment i CBRE, 64 proc. pracowników chciałoby po pandemii wykonywać swoje obowiązki w trybie hybrydowym. Z kolei 26 proc. osób zadeklarowało, iż nie mieliby nic przeciwko zdalnej pracy w pełnym wymiarze godzin, a co dziesiąty ankietowany uważa, że najbardziej efektywna jest praca w biurze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.