Związkowcy z ZZ Przeróbka wysłali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego i jego zastępców, w której pytają dlaczego rząd poprzez PEP 2040 negatywnie elektryzuje nastroje załóg górniczych i zmierza do wywołania nikomu niepotrzebnego konfliktu społecznego w górnictwie i przemyśle energochłonnym.
Podpisany pod petycją przewodniczący ZZ Przeróbki Sławomir Łukasiewicz zarzuca stronie rządowej złamanie ustaleń pkt 4, porozumienia z 25 września 2020 r. zawartego pomiędzy przedstawicielami Rządu RP a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, jak również, wciąż jeszcze negocjowanej na jego bazie Umowy społecznej.
- Owo deptanie tych ustaleń nastąpiło na domiar złego w dniu, w którym po ponad rocznej przerwie, odbyło się wreszcie, długo oczekiwane i pożądane posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników - pisze związkowiec.
Uściśla, że chodzi o odmowę przedstawienia PEP 2040, która została przyjęta 2 lutego, mimo że jej ostateczny kształłt miał być zależny od treści Umowy społecznej regulującej funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego.
- Takie zatem działanie rządu uznajemy za skrajnie nieodpowiedzialne i prowokacyjne, jednakże wciąż jest szansa na ich złagodzenie poprzez zaimplantowanie wszystkich treści z Umowy społecznej do PEP 2040, czego się stanowczo domagamy – czytamy w piśmie.
Związkowcy domagają się zaprzestania takich działań prowadzących do bezpowrotnej likwidacji miejsc pracy i utraty dochodów rodzin.
- Mamy prawo oczekiwać od polskiego rządu działań na rzecz stabilizacji branży górnictwa i energetyki oraz zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie do przyjęcia jest zgoda rządu na kupno węgla i energii elektrycznej z zagranicy poprzez spółki skarbu państwa w sytuacji, kiedy jego zwały zalegają na krajowych hałdach, a spółki państwowe nie realizują wcześniejszych zamówień! Wielokrotnie alarmowaliśmy, że cena węgla i energii elektrycznej w Polsce obłożona jest wieloma podatkami i opłatami, co powoduje utratę konkurencyjności tej gałęzi przemysłu. Pamiętajmy, jak upadnie polskie górnictwo i elektrownie, to skończą się również wpływy do budżetu państwa i samorządów. Dlatego na uzależnianie się od rynków zewnętrznych oraz wyeliminowanie polskiego przemysłu wydobywczego, nie ma i nigdy nie będzie zgody – czytamy.
Związkowcy zwracają też uwagę na to, że trochę zimy pokazało jak szybko państwa takie jak Francja i Hiszpania przepraszają się z węglem, a zielona Szwecja uruchamia elektrownię na opał olejowy i importuje „brudną” energię z z Polski, Niemiec i Litwy.
Związkowcy stawiają też postulat wprowadzenia emerytur stażowych.
- Zwracam się do Panów o pilne skierowanie do Sejmu rządowego projektu ustawy o emeryturach stażowych, w ramach uzupełnienia pakietu antywirusowego dla życia osób starszych, oraz transformacji energetycznej, a nade wszystko sprawiedliwości społecznej i zaufania obywateli do państwa oraz stanowionego przezeń prawa – czytamy w petycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.