Koncepcję usługi publicznej z wykorzystaniem dronów, która w innowacyjny sposób będzie mogła spełniać potrzeby samorządów, zamierzają wypracować Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i rządowy zespół GovTech Polska, mający pilotować innowacyjne przedsięwzięcia w sektorze publicznym.
Jak poinformowano w środę na portalu GZM, dzień wcześniej samorządowcy z Metropolii uczestniczyli w pierwszych z cyklu warsztatów, organizowanych wspólnie z GovTech Polska, których celem ma być stworzenie koncepcji usługi publicznej z wykorzystaniem BSP (bezzałogowych statków powietrznych, potocznie - dronów) na rzecz samorządów lokalnych.
Z informacji wynika, że uczestnicy warsztatów zidentyfikują potrzeby samorządów w tym zakresie, określą szanse i zagrożenia towarzyszące wykorzystaniu dronów oraz wskażą techniczne, organizacyjne i prawne możliwości świadczenia konkretnych usług publicznych z wykorzystaniem dronów.
„Docelowo uczestnicy warsztatów stworzą koncepcję usługi publicznej z wykorzystaniem BSP, która w innowacyjny sposób będzie mogła spełniać potrzeby samorządu. W tym celu wykorzystają wiedzę na temat przepisów prawa, z uwzględnieniem istotnych aspektów technicznych, jak np. ładowność dronów, ograniczony czas pracy baterii, konsekwencje pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych czy zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa" - napisano na portalu Metropolii
Samorządowcy z GZM wskazują, że branża dronowa jest zaliczana do przyszłościowych gałęzi rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Już teraz drony sprawdzają się w monitoringu środowiska, nadzorze technicznym, fotografii geodezyjnej, archeologii, rolnictwie, leśnictwie czy meteorologii. Są wykorzystywane jako pomoc dla służb ratunkowych, policji, straży granicznej i pożarnej.
Metropolia akcentuje też, że Polska pozostaje w światowej czołówce krajów, tworzących przyjazne środowisko dla zastosowań dronów i rozwoju mobilności bezzałogowej. Ministerstwo Infrastruktury i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od ponad trzech lat współpracują w ramach inicjatywy CEDD - Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów.
Ustanowienie na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (czyli jednego z europejskich obszarów rozwoju i testowania technologii dronowych), zapoczątkowało we wrześniu 2018 r. porozumienie GZM z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Zgodnie z założeniami CEDD ma to być miejsce, w którym podmioty skupione wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych - od dostawców i integratorów, przez klientów, instytucje naukowe, samorządy i administrację, na instytucjach finansowych i inwestorach kończąc - mogą testować warunki dla współpracy i praktycznych zastosowań w ramach tworzącego się rynku.
W strukturze CEDD realizowane są takie projekty, jak DroneLAB Środowisko, który m.in. przyniósł już rekomendacje związane z wykonywaniem przez samorządy badań zanieczyszczeń powietrza przy użyciu dronów, czy DroneLAB Transport służący wypracowaniu procedur dotyczących m.in. automatycznego transportu przy użyciu dronów.
Ponadto GZM jest zaangażowana m.in. w międzynarodowe projekty badawcze programu Horyzont 2020: konsorcjów HARMONY (pracując nad zestawem zharmonizowanych narzędzi planowania transportu przestrzennego i multimodalnego) oraz ASSURED-UAM (definiując pakiet rekomendacji, gwarantujących powszechną akceptację i bezpieczeństwo użytkowania dronów w transporcie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.