We wtorek, 2 lutego, o godz. 10 ma się rozpocząć posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Przedstawiciele strony związkowej mają nadzieję, że uda im się poznać szczegóły Polityki energetycznej Państwa, czyli długoterminowej strategii rządu dotyczącej sektora paliwowo-energetycznego.
Po raz ostatni Zespół spotkał się w styczniu minionego roku w Katowicach. Wtorkowe posiedzenie będzie odbywało się w formie wideokonferencji, a w obradach oprócz przedstawicieli strony związkowej i pracodawców jak reprezentant strony rządowe weźmie m.in. udział wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowychy i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.
Jak podkreśla wiceprzewodniczący Zespołu ze strony społecznej i szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski najważniejszymi tematami będą: aktualna sytuacja w górnictwie (przedstawiciele katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu mają przedstawić wstępne wyniki produkcyjne i finansowe górnictwa za ubiegły rok) oraz prace nad umową społeczną.
- To o tyle ciekawe, że nie wiemy, kiedy zespoły robocze – bo nie ma żadnego sygnału – będą mogły wznowić rozmowy, bo one są de facto zawieszone. Oprócz tego prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski zamierza poruszyć kwestię firm okołogórniczych i chcemy przyjąć stanowisko, żeby podkreślić, że górnictwo to nie tylko same kopalnie, ale i wszystkie firmy, które współpracują – argumentuje Czerkawski.
- Nie wiem jednak, czy się nie przebije inny temat, który nie jest przewidziany w programie. Chodzi o Politykę Energetyczną Polski, którą dzisiaj ma podobno rząd przyjąć. Dlatego zamiast wylewania żalów, oczekiwałbym od pana ministra informacji, co ta polityka będzie zawierała i jakie jest miejsce węgla w tej polityce, bo chyba to już wie. Dlatego na samym wstępie, będę wnioskował o rozszerzenie programu o taki punkt – dodaje związkowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pieniądze będą z UE nie od rządu z nimi rozmawiajcie. To jakiś chory sen ustalać coś co jest przeciwne prawawami obowiązującym w UE.
Ciekawe jakie diety mają skoro po spotkaniach nikt nic nie wie nawet Ci co się spotykali!Znów biura wycieczkowe napiszą petycje do premiera i szychta!