Blisko co czwarty Polak borykał się z problemem spłaty długu; co 20. badany przyznaje, że zdarzyło mu się to wiele razy - wynika z badania "Zadłużenie Polaków" na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. W kłopotach finansowych najczęściej prosimy o wsparcie rodzinę lub bliskich.
Według ogólonopolskiego badania "Zadłużenie Polaków" przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej 44 proc. respondentów deklaruje, że w obliczu kłopotów finansowych najczęściej prosi o wsparcie rodzinę lub bliskich, 42 proc. - że zaciska pasa. Jako pierwsze Polacy tną wydatki na odzież, rozrywkę i wyjazdy. Dla połowy rodaków samo bycie zadłużonym pozostaje tematem tabu.
W grupie osób, które nie mają obecnie długów, 59 proc. badanych zadeklarowało, że nie miało nigdy problemów ze spłatą zobowiązań, takich jak np. raty kredytu czy nieuregulowane rachunki za telefon. Do sporadycznych "wpadek" z zapłatą przyznał się więcej niż co 4. badany; 5 proc. osób zdarzało się to wiele razy; a 7 proc. nie potrafiło przypomnieć sobie, czy miało taką sytuację.
Zdecydowana większość, bo 9 na 10 dorosłych Polaków uważa, że długi zawsze należy spłacać. 87 proc. unika ich zaciągania, a w razie takiej konieczności jak najszybciej wywiązuje się ze spłaty. Podobny odsetek (86 proc.) uważa, że pożyczać powinniśmy tylko wtedy, gdy wiemy, że jesteśmy w stanie zwrócić należności.
Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zwrócił uwagę, że do przemyślanego pożyczania najbardziej rygorystycznie podchodzą osoby, które nigdy nie były zadłużone lub regularnie spłacały zobowiązania, a ci, którzy mają zaległości wykazują większą tolerancję. 22 proc. z nich twierdzi, że dług niekoniecznie trzeba spłacać. Rzadziej unikają też pożyczania pieniędzy, a spłatę traktują mniej priorytetowo. - Osoby, które nie regulują własnych zobowiązań, mają też luźniejsze podejście do zadłużania się, co zresztą może być powodem ich finansowych kłopotów"- komentuje Adam Łącki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.