W czwartek, 28 stycznia, rozpoczęła się dwudniowa Konferencja Naukowa Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej pt. „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”. Współorganizatorami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.
- Ta konferencja ma charakter bardzo praktyczny. Z Akademią Górniczo-Hutniczą współpracujemy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na wielu polach. W zasadzie chyba ze wszystkimi wydziałami, ale z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii współpracujemy najdłużej – powiedział podczas otwarcia Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW.
- Poświęcimy się aspektom praktycznym. Aplikacyjność mamy wszyscy we krwi. My na AGH nie umiemy inaczej, umiemy tylko praktycznie i tylko aplikacyjnie – dodał prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Tematyka konferencji została podzielona na sesje tematyczne, które obejmują: zagrożenia geomechaniczne w górnictwie podziemnym, efektywność energetyczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym i kwalifikacje w branży górniczej.
„Celem konferencji jest pokazanie obecnych i przyszłych kierunków działalności naukowej we współpracy z partnerami z branży górniczej, a szczególnie z Jastrzębską Spółką Węglową. Warto podkreślić, że 2020 rok był wyjątkowy ze względu na sytuację epidemiczną, a liczne ograniczenia z tym związane wpłynęły na działalność branży górniczej, a także działalność naukową AGH. Po dostosowaniu się do nowej sytuacji, firmy wydobywcze powróciły do normalnego funkcjonowania, a znaczna część kształcenia na uczelniach została przeniesiona do wirtualnego świata w formie zajęć on-line. Niestety w tych warunkach rozwój współpracy, badań oraz projektów naukowych został ograniczony. Ponadto zmiany zachodzące w sektorze górnictwa w Polsce i Unii Europejskiej zaczęły istotnie wpływać na działalność branży górniczej, ale także działalność dydaktyczną i naukową spokrewnionych dziedzin naukowych. Wykorzystanie i wyeksponowanie posiadanych kompetencji pokaże zachodzące zmiany i wskaże obszary transformacji” - można przeczytać na stronie JSW.
W konferencji, która odbywa się w trybie on-line, mogą wziąć wszyscy chętni. Transmisje z konferencji można będzie śledzić na stronach internetowych www.jsw.pl oraz www.wgig.agh.edu.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.