Zagrożenia pojawiające się w cyberprzestrzeni dotykają każdego dnia setek tysięcy firm i osób prywatnych na całym świecie. W celu ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem angażowani są najlepsi fachowcy. Wobec wszechobecnej komputeryzacji ta dziedzina wiedzy staje się priorytetowa.
Czas na nowy kierunek
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej przygotował kolejną, ciekawą ofertę kształcenia w kierunku cyberbezpieczeństwa. Ta specjalność z pewnością przyciągnie nowych studentów.
Wobec coraz bardziej złożonych i różnorodnych cyberzagrożeń występujących w infrastrukturze sieciowej, urządzeniach IoT, jak również szeroko pojętych systemach automatyki przemysłowej, nawet najbardziej nowoczesne i zaawansowane technologie bezpieczeństwa są obecnie niewystarczające bez odpowiednio wyszkolonej kadry specjalistów. Skuteczne wdrażanie zabezpieczeń, a także identyfikacja i reagowanie w czasie rzeczywistym na wyrafinowane, często ukierunkowane cyberataki, wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Do tej pory można było kształcić się w kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz Bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe. Teraz na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa przyszedł czas na cyberbezpieczeństwo.
Program studiów został przygotowany we współpracy ze specjalistami z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, przy konsultacji z wiodącymi partnerami przemysłowymi, jak Exatel, Samsung czy IBM, i obejmuje zagadnienia dotyczące m.in.: sieci komputerowych, cyberbezpieczeństwa aplikacji mobilnych i systemów chmurowych, podatności aplikacji webowych i mobilnych, metod zabezpieczeń sieci przemysłowych, sposobów przeprowadzania audytu bezpieczeństwa, certyfikacji w cyberbezpieczeństwie, bezpieczeństwa elektromagnetycznego, testów penetracyjnych na systemach operacyjnych, a także wprowadza w tematykę kryptografii oraz prowadzenia szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Absolwenci specjalności cyberbezpieczeństwo zdobędą specjalistyczną wiedzę w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom, ponadto będą mieli możliwość bezpłatnego uczestnictwa w egzaminach: CISSP (Certified Information Systems Security Professional), CompTIA Security oraz MILE2, co jest niewątpliwie atutem przy podnoszeniu swoich kompetencji na rynku pracy.
Bezpieczeństwo informatyczne stanowi istotną dziedzinę w pracy informatyków. Nie znają dnia ani godziny, ale też nie mają wątpliwości, że kolejna próba ataku na pewno nastąpi. Dlatego trzeba zachować czujność i podejmować wszelkie działania techniczne, by im zapobiegać. Incydenty najczęściej zdarzają się poprzez internet w postaci zainfekowanych stron, bądź przez pocztę elektroniczną. Przestępcy każdego dnia na różne sposoby próbują wykradać wrażliwe dane, nierzadko podszywając się pod pracowników różnych szczebli i działów. Uciekając się do podstępu, skłaniają do podejmowania różnych niepożądanych działań, np. wykonania przelewu bankowego lub innych destrukcyjnych decyzji. Wystarczy, że pracownik nieświadomie posłuży się zainfekowanym pendrive’em i powstaje problem, z którym trzeba umieć sobie skutecznie poradzić.
Obecna wszędzie
Informatyzacja to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin życia. Jest obecna we wszystkich gałęziach przemysłu.
W polskim przemyśle wydobywczym z roku na rok rośnie liczba stanowisk zrobotyzowanych. Najbliższe lata w branży węglowej będą charakteryzowały się jeszcze szybszym rozwojem nowoczesnych technologii. Kopalnie na dobre staną się uczestnikami tzw. Rewolucji 4.0. Bez inteligentnych systemów teleinformatycznych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych żadna kopalnia nie ma szans na przetrwanie. Bezpieczeństwo danych staje się zatem priorytetem. Eksperci od cyberbezpieczeństwa mawiają, że z informatyką jest podobnie jak z bronią palną. Lepiej się nią nie posługiwać bez opanowania niezbędnej wiedzy. Dlatego warto podążać za duchem czasu i kształcić się w kierunku cyberbezpieczeństwa.
Rekrutacja trwa! Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej zaprasza do śledzenia bieżących informacji o nowych specjalnościach kształcenia, na stronie internetowej: https://www.polsl.pl/wydzialy/rg/Strony/Witamy.aspx
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.