Szef KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w wywiadzie, którego udzielił portalowi netTG.pl, wyjaśnia, m.in., czym jest Program KGHM 4.0, które rynki są najbardziej atrakcyjne dla miedzi i opowie o inwestycjach KGHM w energetykę.
- W 2019 r. spółka miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów i 1,421 mld zł zysku netto. Jakie są prognozy na trudny, pandemiczny 2020 r.?
- Nasza sytuacja jest stabilna, a nawet więcej. Spośród piętnastu największych światowych producentów miedzi jedynie trzech podniosło poziom produkcji w czasie pandemii. Znaleźliśmy się w tym gronie. Brak znaczącego spowolnienia, który pozwolił nam nie tylko na utrzymanie, ale wręcz zwiększenie produkcji, przyczynił się do uzyskania dobrych wyników finansowych w tym tak trudnym dla biznesu roku. Dane z trzech kwartałów napawają optymizmem.
Stabilną sytuację wobec tak skomplikowanych uwarunkowań makroekonomicznych zawdzięczamy wytężonej pracy – nie tylko zarządu, ale przede wszystkim górników, hutników, a także logistyków, czyli wszystkich budujących naszą produkcję i sprzedaż.
- W jakim zakresie na dobry wynik wpływa wzrost cen srebra i miedzi oraz duży popyt na te surowce?
- To jasne, że wzrost cen tych surowców na światowych rynkach to dla nas dobra informacja. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny miedzi notowały wahania, na co w znaczący sposób wpływały czynniki geopolityczne, takie jak wojna handlowa USA i Chin, czy brexit. My jednak nie mamy wpływu na geopolitykę, musimy umiejętnie organizować naszą produkcję i sprzedaż, patrząc na gospodarcze megatrendy.
Te zaś wskazują, że wysoki popyt na miedź w globalnej gospodarce powinien się utrzymywać w perspektywie długofalowej. Wynika to z zapotrzebowania na ten metal w wielu innowacyjnych branżach, takich jak coraz bardziej rozwijająca się elektromobilność, energetyka wiatrowa czy fotowoltaika. Prognozy rynkowe i sentyment do surowców sprzyjają KGHM.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Prezesie. A kiedy KGHM zacznie płacić sztygarom górniczym za codzienną pracę w nadgodziny. Codziennie 2 godziny nadgodzin za frajer.