Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za wzorcową realizację projektu ochrony Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd otrzymał od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Nagrodę Krajobrazową - podała Dyrekcja. Dodano, że projekt będzie konkurował teraz o nagrodę europejską.
GDOŚ wyjaśniła, że Nagroda Krajobrazowa została przyznana za wzorcowo zrealizowany projekt ochrony cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych charakterystycznych dla obszarów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Dyrekcja podkreśliła, że nagrodzony projekt spełnia wszystkie kryteria określone w specjalnej rezolucji dotyczącej zasad regulujących przyznanie Nagrody Krajobrazowej Rady Europy i zostanie zgłoszony do tego konkursu.
Chodzi o wprowadzenie konkretnej metody ochrony, planowania krajobrazu i zarządzania nim; odwołuje się do zasad zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne, gospodarcze, kulturowe i estetyczne, wprowadza zrównoważony rozwój; stanowi wzór do naśladowania oraz angażuje lokalną społeczność w działania na rzecz kształtowania krajobrazu oraz działania edukacyjne dzieci i młodzieży w zakresie ochrony krajobrazu.
"Ważnym elementem projektu było również przywrócenie historycznego sposobu użytkowania terenów położonych w Parku Krajobrazowym, co pozwoliło na odtworzenie typowych dla tego regionu krajobrazu, zachowanie różnorodności biologicznej oraz włączenie się lokalnej społeczności w wyżej wymienione działania" - podkreślono.
Dyrekcja dodała, że w ramach krajowego konkursu wyróżniono również projekt Odra uRzeka polegający na zagospodarowaniu nadbrzeży Młynówki w Opolu oraz rewitalizacji Parku Nadodrzańskiego w tym mieście.
"Komisja doceniła kompleksowe podejście Miasta Opole do obszarów nadrzecznych znajdujących się w graniach miasta. W projekcie uwzględniono zarówno funkcje społeczne, estetyczne, jak i ekologiczne krajobrazu, a także bezpieczeństwo powodziowe" - zaznaczono.
Zastępca GDOŚ Marek Kajs zwrócił uwagę, że krajobraz ma duży wpływ na jakość życia każdego z nas.
"Wiele badań naukowych w sposób jednoznaczny łączy poziom naszego zadowolenia z życia z ilością i jakością zieleni w miejscu naszego zamieszkania. Urządzanie krajobrazu, a więc przestrzeni, w której żyjemy, powinno być zatem świadome i odpowiedzialne" - zaznaczył.
Konkurs przeprowadzany jest w ramach wdrażania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Nagroda przyznawana jest co dwa lata za wzorcowe inicjatywy i działania w zakresie zrównoważonego planowania i gospodarowania krajobrazem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.