Polska, która ma znaczący udział w globalnej produkcji wodoru, zamierza skupić się – podobnie jak inne kraje – na takich sektorach jak: przemysł, energetyka i transport.
25 listopada 2020 r. podczas wideokonferencji z interesariuszami listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego (z 7 lipca 2020 r.), wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska dał impuls do pogłębienia współpracy w zakresie rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Można to odczytać jako wstęp do strategii wodorowej oraz zapoczątkowania współpracy międzysektorowej. Wskazał, że bardzo ważne jest stałe współdziałanie rządu z przedstawicielami sektora, naukowcami oraz biznesem, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz z przedsiębiorcami budującymi krajowy łańcuch dostaw gospodarki wodorowej.
– Kontrakt będzie zawarty pomiędzy podmiotem publicznym odpowiedzialnym za koordynację wsparcia w zakresie technologii wodorowych – Ministerstwem Klimatu i Środowiska a reprezentantami sektora wodorowego w Polsce – powiedział Ireneusz Zyska.
W celu ułatwienia wypracowania zapisów kontraktu branżowego zaproponował powołanie grup roboczych skupiających się na rozwoju gospodarki wodorowej. Powstały grupy zajmujące się: wdrożeniem technologii wodorowych w energetyce; wykorzystaniem wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie; wsparciem dekarbonizacji przemysłu – przemysłowym zastosowaniem wodoru; produkcją wodoru w nowych instalacjach; sprawnym i bezpiecznym przesyłem, dystrybucją i magazynowaniem wodoru; rozwojem krajowego łańcucha wartości gospodarki wodorowej.
W ramach poszczególnych grup resort klimatu wyznaczył cele długofalowe. Członkowie grupy wsparcia dekarbonizacji przemysłu zajmą się m.in.: zdefiniowaniem strategicznych obszarów rozwoju krajowego łańcucha dostaw dla zastosowań przemysłowych; zmapowaniem przemysłowego zastosowania niskoemisyjnego wodoru oraz określeniem planu działania na rzecz stopniowego zastąpienia nim obecnie stosowanego wodoru.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.