- Jestem optymistą i wierzę, że da się pogodzić dynamiczny rozwój gospodarczy kraju z jednoczesnym poszanowaniem zasobów przyrodniczych, a inwestycje w innowacje nie stoją w opozycji do środowiska i te kwestie da się ze sobą połączyć - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
- Województwo śląskie należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Jakie kroki podejmowane są przez rząd, aby to zmienić? Czy już są widoczne pierwsze efekty?
- Województwo śląskie, podobnie jak Małopolska, charakteryzuje się największymi przekroczeniami norm jakości powietrza w Polsce. Wynika to z wykorzystywania do celów grzewczych nieodpowiedniej jakości paliw stałych, które spalane są w przestarzałych kotłach. W celu poprawy sytuacji, nie tylko na obszarze woj. śląskiego, ale na obszarze całego kraju, przygotowaliśmy program „Czyste Powietrze”. Dotychczas złożono ponad 192 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 3,5 mld zł.
Należy także przypomnieć, że w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach środków pozostających w kompetencji ministra klimatu i środowiska, dla woj. śląskiego przewidziano alokację środków finansowych w wysokości ok. 1 mld zł na likwidację niskiej emisji. Prowadzimy bieżący monitoring jakości powietrza na terenie tego regionu. Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że w latach 2010-2019, pomimo utrzymujących się przekroczeń norm, jakość powietrza ulegała znaczącej poprawie.
- Polska zgłosiła pana kandydaturę na sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która skupia 37 wysoko rozwiniętych państw. Jakie cele chce pan realizować w OECD?
- Podstawowym celem, który stoi przed wspólnotą międzynarodową, jest przywrócenie państw na ścieżkę rozwoju gospodarczego po pandemii. Uważam, że potrzebna jest zmiana sposobu, w jaki postrzegany jest wzrost gospodarczy. Konieczny jest nowy impuls do inwestycji, generowania miejsc pracy, a tym samym szybszego rozwoju gospodarczego.
Dla mnie tym impulsem są inwestycje w technologie przyjazne klimatowi, rozwój sztucznej inteligencji, ale także przywrócenie zaufania do globalnego ładu ekonomicznego poprzez programy lepiej dopasowane do potrzeb ludzi. To człowiek musi zostać postawiony na centralnym miejscu w makroekonomicznych planach odbudowy. Postpandemiczny rozwój musi przyjąć też perspektywę solidarności czy sprawiedliwej transformacji. Należy na niego patrzeć przez pryzmat zwykłych ludzi, a nie z perspektywy wielkich polityk gospodarczych służących konkretnym państwom czy korporacjom.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.