Grupa Azoty poinformowała we wtorek, 29 grudnia, w raporcie bieżącym o wypowiedzeniu Polskiej Grupie Górniczej umów na zakup węgla. Umowy zostały zawarte 12 marca 2018 r. przez Grupy Azoty i spółki zależne, czyli Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe Kędzierzyn.
Poinformowano także, że trwają negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.
Wyjaśniono, że powodem wypowiedzenia jest ograniczenie odbiorów węgla od 2022 r., co jest związane ze zmianą systemu produkcji ciepła i energii z miału energetycznego na system zasilany innym paliwem, planowanymi inwestycjami w elektrociepłowniach ukierunkowanych na zmianę paliwa i poprawę ich sprawności oraz poprawą efektywności energetycznej w procesach technologicznych skutkujących mniejszym zużyciem ciepła.
"Emitent oraz Odbiorcy złożyli Sprzedającemu oświadczenia o wypowiedzeniu Umów z zachowaniem 24 miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie termin wypowiedzenia, tj. 31 grudnia 2022 roku. Emitent zapewnia, że wypowiedzenie Umów nie zakłóci działalności operacyjnej. Brak wypowiedzenia Umów skutkowałoby nadmiernymi trudnościami w odbiorach miału energetycznego i negatywnymi skutkami finansowymi wynikających z dalszej realizacji Umów.
Pomimo wypowiedzenia Umów, Emitent wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do potrzeb ilościowych zużycia węgla przez Odbiorców i bieżących warunków rynkowych" - czytamy w raporcie.
PGG jest głównym dostawcą miału energetycznego dla spółek Grupy Kapitałowej Azoty, a szacowana wartość zrealizowanych dostaw tego surowca wyniesie w 2020 r. około 187,2 mln zł netto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.